PRAHA
Poslanci postupně obsazují místa svých asistentů a praxe se oproti minulému funkčnímu období i přes předvolební sliby příliš nezměnila. Na asistentských místech zvláště u zákonodárců ODS opět našli uplatnění příslušníci rodiny nebo známí.
Legislativcem, který chce peníze přidělené na asistenta ponechat v rodině, je kupříkladu Tomáš Úlehla (ODS). Jako asistentku zaměstnal svou manželku. Odvolává se především na to, že jeho manželka mu pomáhala již v předchozích letech, a to nejen s charitativní činností, ale také jako tlumočnice. Řekl, že odměňovat ji hodlá pouze částkou 1 500 korun.
Podobnou praxi zvolila také poslankyně Zdeňka Horníková (ODS), která si za svého asistenta zvolila syna Jiřího. Ten zároveň dělá asistenta i poslanci Janu Pajerovi (ODS). „Ano, máme s paní poslankyní Horníkovou společného asistenta, jde o syna paní poslankyně,“ potvrdil Pajer.
Premiér Petr Nečas (ODS) jako svou asistentku ve sněmovně zaměstnal Janu Nagyovou, která mu v době, kdy šéfoval ministerstvu práce a sociálních věcí, řídila kancelář. Právě k Nagyové se váže kauza enormního odměňování některých Nečasovi blízkých zaměstnanců. Podle poslance Jeronýma Tejce (ČSSD) Nečas před odchodem z ministerstva loni na jaře Nagyovou povýšil dvakrát v platové třídě, navíc ji během dvou měsíců vyplatil mimořádnou odměnu v hodnotě takřka 600 tisíc korun. Nagyová následně pracovala na ministerstvu až do srpna a poté dostala řádné odstupné.
Posty asistentů obsadili i neúspěšní kandidáti na křesla ve sněmovně a straničtí kolegové poslanců. Například poslanec Tomáš Chalupa (ODS) zaměstnává bývalého zákonodárce Petra Bratského (ODS). Podle slov Chalupy mu Bratský bude vypomáhat zřejmě nejdéle do konce roku. V říjnu by totiž mohl Bratský, který se v květnu po osmi letech nedostal do sněmovny jako poslanec, mohl zasednout v lavicích Senátu.
Mediální poradkyně Klára Potočná (ODS) zase pracuje jako asistentka poslankyně Dany Filipi. Potočná se před dvěma lety pokoušela stát se místopředsedkyní strany, byla jednou z výrazných podporovatelek bývalého předsedy ODS Mirka Topolánka po prohraných krajských volbách v roce 2008.
Poslance při výběru asistentů neomezují žádné psané regule. Mohou si tak do svého sekretariátu zvolit i členy rodiny a to v libovolném počtu. Finance, které jim sněmovna na asistentské služby přiděluje, dosahují v rámci poslaneckých náhrad až 35 tisíc korun.