KULTURA / Knihy

Hradecká knihovna zřídila pro čtenáře výdejní box
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Pixabay

Hradec Králové

Pro všechny čtenáře připravila Knihovna města Hradce Králové novou službu, využívat bude možné tzv. knížkomat neboli výdejní box. Jedná se o samoobslužné zařízení, do kterého pracovníci knihovny připraví knihy, noty, CD, DVD a další věci k vypůjčení podle objednávky čtenáře. Vyzvednout si je bude možné kdykoliv. Výdejní box je umístěn přímo před vchodem do budovy knihovny ve Wonkově ulici. Tuto službu knihovna poskytuje svým čtenářům zdarma.

 „Knižní boxy na vrácení půjčených knih mimo otevírací dobu má v dnešní době téměř každá knihovna, ovšem díky výdejnímu boxu si budou moci hradečtí čtenáři již předem objednané knihy či další tituly i kdykoliv vyzvedávat. Od minulého týdne na Tylově nábřeží v Hradci Králové funguje poesiomat, jistě si všichni brzy oblíbí i tento nový knížkomat, jelikož je jeho obsluha velmi jednoduchá. K dispozici je uživatelům i mimo otevírací dobu knihovny, a to navíc bez nutnosti hradit jakékoliv poplatky,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek. Provoz výdejního boxu spustila knihovna v tomto týdnu. „Hradecká knihovna neustále vymýšlí nové projekty, kterými se snaží jít s dobou a oslovit další nové čtenáře, za což jsem velmi rád a této iniciativy si nesmírně vážím,“ doplňuje primátor.

Samoobslužný výdejní box je vybaven dotykovým displejem a 42 úložnými schránkami. „Systém využívání tohoto boxu je velmi jednoduchý a zvládne to s ním každý. Stačí, aby si čtenáři přes online katalog knihovny objednali titul, o který mají zájem a který je právě volný.  A to přes tlačítko Získej, služba ODLOŽENÍ DO BOXU. Nemusí si půjčovat pouze knihy nebo audioknihy, ale k dispozici jsou jim také CD a DVD, hudební noty, hry či didaktické pomůcky. Jakmile budou mít objednávku dokončenou, musí vyčkat na potvrzovací e-mail nebo sms, než si půjdou objednávku vyzvednout. U boxu pak stačí, aby načetli svou čtenářskou kartu a schránka s jejich objednávkou se otevře,“ vysvětluje ředitelka Knihovny města Hradce Králové Barbora Čižinská. Pořízení výdejního boxu pro knihovnu bylo podpořeno z grantového programu Ministerstva kultury ČR. 

Knihovna spolupracuje se všemi školami v Hradci Králové v podobě bohaté nabídky denně realizovaných vzdělávacích programů pro MŠ, 1. a 2. stupeň ZŠ i střední školy. Nově si učitelé mohou vypůjčit soubor knížek do lavice pro společné čtení ve třídě. Každý soubor obsahuje až 30 knížek od jednoho titulu. K dispozici jsou zatím zajímavé tituly pro 2.-3. třídu a 4.-5. třídu. Učitele, rodiče i děti může také ve všech dětských odděleních oslovit nabídka speciálně označených knížek, jejich příběhy reflektují různé životní situace a problémy. V současné nelehké situaci vznikly také aktivity na pomoc ukrajinským uprchlíkům zaměřující se například na setkávání matek s dětmi nebo pomoc s českým jazykem. Díky úspěšné grantové žádosti z programu Visegrad 4 Ukrajina bude moci knihovna nabídnout mimo jiné kurz češtiny pro maminky se zajištěním hlídání dětí.

Autor / zdroj: Petr Vinklář

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.