KULTURA / Knihy

Knihu si ve Znojmě půjčíte i v neděli nebo v noci
Provoz výdejního boxu knih slavnostně zahájila místostarostka Znojma Bohumila Beranová (vpravo) a ředitelka znojemské knihovny Jana Sikorová. 
Autor / zdroj foto: Pavel Kovařík

Znojmo

Chcete si půjčit knihu a nevyhovuje vám otevírací doba knihovny? Žádný problém. Pro knihu si zajděte do výdejního boxu knih na autobusovém nádraží v době, kdy se vám to hodí. Třeba v neděli.

Městská knihovna Znojmo nabízí od tohoto týdne pro své čtenáře novou službu. Na autobusovém nádraží začal fungovat výdejní box, kde si mohou čtenáři s platnou registrací vyzvedávat předem objednané knihy, časopisy nebo hry 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

„Nápad výdejního boxu vznikl v době covidu, kdy musela knihovna zůstat zavřená, a my jsme přemýšleli, jakým jiným způsobem zprostředkovat naše služby čtenářům,“ vysvětlila ředitelka znojemské knihovny Jana Sikorová.

Objednávky přijímá knihovna telefonicky na čísle 515 224 346 nebo na e-mailu vydejknih@knihovnazn.cz. Výdej pak probíhá stejně jako v podobných boxech na zásilky objednané z internetových obchodů. Po uložení dokumentů do výdejního boxu obdrží čtenář výzvu k vyzvednutí na e-mail nebo telefon, kde bude kód potřebný k otevření schránky a lhůta, dokdy je třeba zásilku vyzvednout. Otevření je možné i pomocí QR kódu.

„Lhůta pro vyzvednutí dokumentu z boxu je od okamžiku jeho vložení 3 dny. Služba zatím funguje ve zkušebním režimu. Na základě zkušeností budeme případně lhůty upravovat,“ upřesnila Sikorová. „Objednávky jsou limitovány velikostí jednotlivých schránek, může se tedy stát, že větší dokumenty, jako třeba společenské hry, nebude možné do schránky uložit. V takovém případě budeme čtenáře kontaktovat,“ dodala ředitelka.

Výdejní box knih je umístěn v zadní části autobusového nádraží, odkud odjíždí autobusy do Brna a také dálkové linky. „Ve Znojmě žije spousta vysokoškolských studentů, kteří jezdí domů jen na víkendy. Myslím si, že zrovna ti by mohli novou službu znojemské knihovny přivítat. Na otevírací dobu knihovny se pak nemusí ohlížet ani ve chvíli, kdy budou chtít knihu vrátit. U vstupu do knihovny na Zámečnické ulici je totiž umístěn sběrný box, kam lze vypůjčenou knihu či jiný dokument vložit kdykoli nezávisle na provozní době knihovny,“ uvedla místostarostka Znojma Bohumila Beranová.

Celková částka na pořízení boxu byla 197 593 korun, z toho 105 000 korun zaplatila dotace z ministerstva kultury.

Podrobné informace ke službě najdou uživatelé na webu knihovny www.knihovnazn.cz.

Autor / zdroj: Pavel Kovařík

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.