AKTUÁLNĚ / Krimi

První zimní zásah Horské služby Beskydy na sněhu
První letošní zimní zásah Horské služby v Beskydech na sněhu. 
Autor / zdroj foto: HS ČR

Beskydy

Horská služba Beskydy má za sebou první zásah na sněhu v letošní zimě. Z vrchu Travný transportovali záchranáři ženu se zraněnou nohou.

„Pokud budeme mít letos v zimě výjezdy k samým takovým turistům, bude se nám pracovat dobře. První letošní zraněná turistka by mohla sloužit jako vzorový příklad, jak se mají lidé v krizové situaci zachovat. Všechno udělala ona i její kamarádi správně,“ říká jeden ze zasahujících záchranářů.

Žádost o pomoc přišla na dispečink Horské služby Beskydy v sobotu 18.11.2023 v krátce po 13 hodině. Volali kamarádi mladé ženy, která uklouzla na zledovatělé cestě a přisedla si kotník. Další chůze nebyla žena schopná. Díky tomu, že kamarádi zraněné měli nainstalovanou aplikaci Záchranka, dokázala je Horská služba velmi přesně a také rychle lokalizovat. Na místo dorazili záchranáři na čtyřkolce a sněžném skútru. V lokalitě pod vrchem Travný bylo místy až 30 centimetrů sněhu a terénní auto na místo nemohlo dojet. „Než jsme dorazili, poskytli členové turistické skupiny ženě kamarádskou pomoc. Byli dobře vybavení a zachovali chladnou hlavu i v tom, že na místě zůstala pouze část skupiny a druhá část pokračovala v sestupu na chatu. Ženě jsme poskytli tepelný komfort, nohu jsme ji zafixovali do vakuové dlahy a převezli jsme ji na Visalaje, kde si ji do péče převzala ZZS Moravskoslezského kraje. Musím všech osm členů skupiny skutečně pochválit, protože byli dobře připraveni a správně na krizovou situaci reagovali,“ hodnotí postup turistů zasahující horský záchranář. Horská služba Beskydy upozorňuje turisty, že počasí na hřebenech hor má již plně zimní charakter. Tomu je nutné přizpůsobit vybavení na výlety i jejich plánování.

Autor / zdroj: Marek Fryš

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.