AKTUÁLNĚ / Kauzy, soudy a právo

Nejvyšší správní soud nařídil přezkoumat povolení na stavbu Bauhausu v Brně-Ivanovicích

BRNO

Nejvyšší správní soud vyhověl kasační stížnosti občanského sdružení Nesehnutí a ivanovických obyvatel a nařídil nižšímu soudu znovu zkoumat povolení na stavbu hobbycentra Bauhaus v Brně-Ivanovicích.

Lidé z Brna-Ivanovic v kasační stížnosti namítli, že zahájená výstavba marketu je zaštítěna pouze pokoutně a v rozporu se zákonem vydanými certifikáty. "Proti projektu se přitom už v roce 2006 v nezávislém průzkumu provedeném Katedrou environmentálních studií z Masarykovy univerzity vyslovilo 73 procent dotazovaných občanů Ivanovic," upozornil mluvčí Nesehnutí Jiří Koželouh.

Po verdiktu Nejvyššího správního soudu musí nyní Městský soud v Praze znovu rozhodnout o platnosti certifikátů. "Pokud certifikáty zruší, bude muset Bauhaus stavbu zastavit," řekl Koželouh.

Nesehnutí a lidé z Ivanovic poukázali v kasační stížnosti u Nejvyššího správního soudu na své přesvědčení, že certifikáty povolující stavbu vydal pražský autorizovaný inspektor Milanem Teigiser v rozporu se zákonem. Bauhaus se tak podle všeho zaštítil dokumentem, který byl získán nezákonným způsobem. Najatý autorizovaný inspektor se totiž nezeptal na připomínky majitelů a majitelek rodinných domů v okolí, kteří jsou přitom pro provedení "stavby pouze na certifikát" klíčové a z právního hlediska nezbytné. Přesto začala loni na začátku června na pozemcích v Ivanovicích firma kopat základy hobbymarketu.

"Záměr Bauhausu je navíc i v rozporu s brněnským územním plánem, protože výrazně převyšuje povolenou rozlohu prodejních ploch. I územní rozhodnutí je tedy vydáno nesprávně. Bauhaus záměrně zamlčel velikost prodejny. A úřady mu tento podvod zcela nepochopitelně tolerovaly," upozornil Koželouh na skutečnost, kterou potvrdil i znalecký posudek.

Plánovaný hobby market má představovat areál o rozloze čtyř hektarů, do něhož má denně přijet 1500 osobních a desítky těžkých nákladních vozidel. "Vliv stavby na pohodu bydlení a životní prostředí starousedlíků by byl jednoznačně negativní. Obchod tohoto typu a velikosti navíc v Ivanovicích vůbec není potřeba," konstatoval Koželouh.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.