HRADEC KRÁLOVÉ
Krajský soud v Hradci Králové v úterý odročil na neurčito kauzu osmi mužů obžalovaných z podvodů při uzavírání pojistných smluv se škodou téměř 35 milionů korun. Všem hrozí až desetileté tresty.
Obžalovaní Martin Baloun, Jakub Čejpa, Martin Kobrle, Petr Kučera, Jakub Marek, Stanislav Petr, René Svoboda a Jaroslav Voženílek podle spisu v úmyslu neoprávněně se obohatit na úkor majetku jiného jako členové organizované skupiny uzavírali pojistné smlouvy s klienty, kteří pojistné nebyli schopni platit. Slíbili jim, že za ně budou pojišťovně Kooperativa pojistné první dva roky hradit.
Dvouletá doba byla nastavena proto, že v případě, že by se během ní smlouva vypověděla, firma obžalovaného Svobody by musela vrátit provizi buď v plné výši či v poměrném rozsahu. Takto obžalovaní na Kooperativě vylákali částku téměř 35 milionů korun, u dalších smluv pojišťovna již provize nevyplatila. U některých totiž nebyla zaplacená nutná první úhrada pojistného, u jiných Kooperativa pojišťovna už zjistila daný rozsah škody a vyhlásila takzvaný stop stav. Svobodova firma tak ukončila činnost.
"Když jsem takto začal podnikat, nepřišlo mi, že je to nelegální. Začal jsem mít obavy a podezření, když chodily dlužní smlouvy, protože někdo neplatil pojistné. Začal jsem se vyptávat a byl jsem propuštěn s tím, že prý řádně nespolupracuji se svými podřízenými," uvedl osmadvacetiletý Baloun. Podle svých slov získal na provizích od pojišťovny Kooperativa 518 tisíc korun, z toho ale dělil zhruba 300 tisíc na provize mezi podřízené ve svém týmu. Jakou provizi dostávala Svobodova firma, prý netuší.
Jakub Čejpa uvedl, že dostal na provizích vyplaceno kolem 600 tisíc korun. "Bylo nám panem Voženílkem řečeno, ať nejdříve začneme uzavírat pojistky s příbuznými a známými, že ti nám budou důvěřovat," řekl Čejpa. On prý začal mít pochybnosti o legálnosti podnikání až v okamžiku, kdy celá kauza proběhla v médiích, protože v jeho týmu dlužníci nebyli.
"Měli jsme splnit první dva měsíce produkci za 10 tisíc měsíčně, pak jsme si mohli budovat tým lidí, nejlépe z okruhu svých známých. V březnu 2008 se objevil článek v novinách, na což jsem upozornil, ale bylo mi řečeno, že u nás je to v pořádku. Pak jsme pracovali na vnitřním auditu s Kooperativou, které jsme poskytli součinnost při rozklíčování celého systému," vypověděl Martin Kobrle.
Ten prý s pojišťovnictvím do té doby neměl žádné zkušenosti, předtím pracoval ve strojírenství. Dále uvedl, že se s dalšími snažil pojištěné lidi ze svazku uvolnit, protože nebyli schopní pojistné platit. "Dokonce jsme zorganizovali setkání v hradeckém kongresovém centru Aldis, kam dorazilo asi 100 lidí," dodal Kobrle.
Osmi obžalovaným hrozí za zvlášť závažný zločin podvodu ve spolupachatelství až desetileté tresty.