AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Pracuje na ARO Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí i na záchrance. Mezitím Vendula Pořická školí děti v první pomoci

Valašské Meziříčí

Diplomovaná zdravotnická záchranářka Vendula Pořická pracuje na anesteziologicko-resuscitačním oddělení Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí jako zdravotnický záchranář. Kromě svých volnočasových aktivit, které mnohdy tráví zdravotnickým dozorem u sportovních závodů, se od začátku tohoto roku věnuje edukační činnosti žáků základních a středních škol s názvem „Neboj se pomoci“, jehož žadatelem u Ministerstva zdravotnictví ČR je Vzdělávací a výzkumný institut AGEL.

Projekt, pro který Vendula pracuje, je zaměřený na laickou první pomoc u žáků do 18 let. Cílem je dokázat laikům, že první pomoc není nic složitého, a že to zvládne opravdu každý. Vendula Pořická má k sobě pomocnici – kolegyni Kateřinou Koníčkovou a školí spolu jak „prvňáčky“ tak i dospívající.

„Každé věkové skupině musíme uzpůsobit formu vysvětlování.  Během dvou hodin, kdy školení trvá, samozřejmě nelze předat všechny informace, které my máme, ale snažíme se dětem předat co nejvíce zkušeností. Dbáme hlavně na praktickou část, protože máme za to, že cvikem se člověk více naučí a hlavně si to zapamatuje. Děti to více baví a my máme radost z toho, když vidíme úsměv a zájem u všech dětí, ale i učitelů,“ říká Vendula Pořická.

Projekt „Neboj se pomoci“ trvá celý rok 2023. Za tuto dobu mají obě zdravotní sestry za úkol proškolit nejméně 500 dětí ve Zlínském a Olomouckém kraji.

„Při edukaci děti asi nejvíc baví, když jim říkáme, co jsme zažily v terénu. Pokud dětem/dospívajícím řeknete nějakou zajímavou historku nebo kazuistiku, hned je to více zajímá a máte u nich vyhráno. Další minuty jsou totiž bez vyrušování,“ pochvaluje si Vendula. Udržet si u žáků pozornost ale bývá složité. „Nejčastější otázky jsou ohledně nepřímé srdeční masáže a transportu zraněného. Dále taky ohledně naší práce a proč takovou práci vůbec děláme. V dnešní době má ale každé dítě mobil nebo notebook i v hodině. My si ale umíme zjednat pořádek, stačí jim výklad podat zábavnou formou a je vyhráno,“ dodává s úsměvem Vendula Pořická.

Hlavním cílem projektu je podpora zdravotní osvěty žáků základních a středních škol v oblasti poskytování laické první pomoci. Žáci budou do projektu zapojeni formou teoretického představení problematiky laické první pomoci a následujícího praktického nácviku technik první pomoci. Každý zapojený žák bude muset formou praktické ukázky prokázat pochopení problematiky a reakce na modelovou situaci. Projekt je spolufinancován z prostředků Ministerstva zdravotnictví ČR.

Autor / zdroj: Gabriela Lefenda


Pracuje na ARO Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí i na záchrance. Mezitím Vendula Pořická školí děti v první pomoci. Letos jich bude mít na starost přes 500.
Pracuje na ARO Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí i na záchrance. Mezitím Vendula Pořická školí děti v první pomoci. Letos jich bude mít na starost přes 500. 
Autor / zdroj foto: Gabriela Lefenda

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.