AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Nemocnice Šumperk zakoupila pro budoucí maminky porodnický gauč pro maximální podporu přirozených porodů
Marie Mrkusová se synem Františkem, který přišel na svět 22. dubna těsně před půlnocí.  
Autor / zdroj foto: Adéla Blažková, Nemocnice Šumperk

Šumperk

Nemocnice Šumperk zakoupila do své porodnice nový variabilní porodnický gauč, který umožňuje ženám rodit pohodlně v jakékoliv poloze a maximálně tak podporuje přirozené porody. Porodnický gauč je v Česku novinkou a porodnice v Šumperku je jediná v Olomouckém kraji, která maminkám možnost, rodit na gauči, nabízí.

Nový porodnický gauč dorazil z Velké Británie do Šumperku na konci minulého týdne, svou premiéru zažil už krátce po vybalení. Pro svůj porod si ho vybrala paní Marie Mrkusová z Rapotína, která na něm porodila svého syna Františka. „Porodnice naprosto splnila moje očekávání, porodní asistentka se mi během porodu úžasně věnovala a vše bylo velmi příjemné. Porodní gauč je oproti klasickému porodnímu lůžku mnohem stabilnější a je více variabilní, co se týká možností výběru různých poloh během porodu. První porod jsem absolvovala na porodním lůžku, v takovém polosedu, což jsem zpětně vyhodnotila, že pro mě bylo nevyhovující. U druhého porodu jsem chtěla zvolit jinou polohu, na to byl porodnický gauč ideální,“ říká dnes už dvojnásobná maminka a dodává, že na šumperské porodnici, v porovnání s Prahou, kde tehdy přivedla na svět svou dcerku, oceňuje zejména její rodinné prostředí.

Primář gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Karel Huml je přesvědčen, že rodičky novinku uvítají: „Chtěli jsme nabídnout maminkám možnost porodit i jinak než na klasickém porodním lůžku. Obrovskou výhodou nového gauče je jeho variabilita a umožnění porodu v téměř jakékoliv poloze, kterou si rodička intuitivně zvolí, a to i za cenu určitého nepohodlí pro zdravotnický personál. V naší porodnici se dlouhodobě snažíme maximálně vycházet vstříc přáním rodiček, samozřejmě v rámci možností, které nám porodní sál nabízí. Věřím, že novinka v podobě porodnického gauče nám tyto možnosti ještě rozšíří.“

Nový gauč, který se například běžně používá v porodních domech ve Velké Británii, se skládá ze tří dílů, které lze různě polohovat. Rodičky na něm mohou během porodu trávit více času ve vertikálních polohách. Například se o gauč různě opírat, ať v předklonu nebo záklonu, mohou na něm klečet, být na čtyřech nebo ležet. 

Porodnická pomůcka však nabízí mnoho dalších výhod. „Těšíme se, že do aktivního porodního děje budeme moci mnohem víc zapojit také tatínky. Ti mohou na novém gauči například maminku během porodu objímat v náručí a mohou být aktivní součástí celého toho krásného procesu. To klasické porodní lůžko neumožňuje. Takže nejenže si žena může vybrat polohu, která je jí během porodu nejpříjemnější a může rodit tak, jak to instinktivně cítí, ale zároveň může být rodina od samého začátku při sobě,“ vysvětluje vedoucí porodní asistentka Mgr. Anna Holinková.

Primář Karel Huml zároveň upozorňuje, že rodit na gauči není v žádném případě podmínkou, a že ženy budou mít ve volbě způsobu porodu v šumperské porodnici vždy na výběr. „Některé rodičky v závěru porodu dají nakonec přednost klasickému porodnímu lůžku, na kterém se mohou lépe zapřít. To, že žena neporodí na gauči, není známka žádného selhání. Naopak má možnost volby té nejlepší polohy, která jí vyhovuje, a to je hlavní poslání gauče,“ dodává primář.

V Česku je porodnický gauč zatím novinkou. Vyrábí se ve Velké Británii, kde se běžně používá v porodních domech a centrech. Jako první v Česku ho začala využívat Fakultní nemocnice Ostrava. Porodnice v Šumperku je zatím jediná v Olomouckém kraji, která porody na gauči budoucím maminkám nabízí. Nákup i s dopravou gauče ze zámoří ji vyšel na téměř 170 tisíc korun.

Není to však jediná novinka, kterou porodnice budoucím maminkám pro větší pohodlí nabízí. V loňském roce pořídila na porodní sály například bezdrátové kardiotokografické monitory s telemetrickou sondou, díky kterým se nastávající maminky mohou volně pohybovat, lehnout si do úlevové polohy, a to i během pravidelného a nezbytného monitorování plodu.

Šumperská porodnice také nedávno dokončila rekonstrukci dalšího nadstandardního pokoje. Celkem jich tak teď nabízí hned šest. Standardní pokoje jsou však vybaveny maximálně dvěma lůžky. Maminky v nich mají k dispozici například ledničku, kterou porodnice pravidelně doplňuje čerstvými potravinami. A pokud by si maminky nevybraly z těchto potravin, mají k dispozici bar, kde si mohou po celý den dát jídlo, na které mají chuť. V rámci oběda si pak mohou také vybrat z celkem sedmi hlavních chodů, včetně vegetariánské stravy.

Do šumperské porodnice také pravidelně dochází fyzioterapeutka, která maminkám radí, jak se co nejrychleji bezpečně dostat zpět do kondice například po císařském řezu nebo jak správně pečovat o poporodní rány.

Autor / zdroj: Hana Hanke

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.