AKTUÁLNĚ / Vzdělávání a školy

Logická olympiáda 2022: vítězi krajského kola v Královéhradeckém kraji jsou Petr, Antonín a Vít
Krajské kolo Logické olympiády v Hradci Králové - soutěžící v kategorii C. 
Autor / zdroj foto: Marta Kubánková

Královehradecký kraj

V pátek 4. listopadu 2022 proběhlo v Hradci Králové krajské kolo 15. ročníku Logické olympiády pořádané Mensou ČR, jejímiž dlouholetými partnery jsou Nadace manželů Kellnerových a škola Open Gate. Ve třech kategoriích se utkalo celkem 163 soutěžících, kteří obstáli v základním kole s účastí 3 664 dětí a mladých lidí z celého Královéhradeckého kraje. V kategorii A vyhrál Petr Souček ze ZŠ kpt. Jaroše v Trutnově, v kategorii B Antonín Plašil z Gymnázia v Dobrušce a v kategorii C zvítězil Vít Janeček z Gymnázia v Dobrušce.

Soutěž založená nikoli na naučených znalostech, ale na schopnosti logicky uvažovat a hledat nová řešení, si klade za cíl pomoci školám ve vyhledávání intelektově nadaných dětí a dětem představit, jak zábavné logické úlohy mohou být. „Soutěžní zadání je zaměřeno na vrozené rozumové schopnosti a předpokládá jen primární školní znalosti s ohledem na věk dítěte. Třeba pro děti ze školek je celé zadání obrázkové, není potřeba umět ani číst, ani psát,“ popisuje Lucie Měchurová, koordinátorka Logické olympiády. Díky soutěži se pořadatelům každoročně daří objevovat skryté talenty, jejichž výsledky často překvapí nejen učitele ale i rodiče, a to i díky faktu, že se do soutěže stále častěji hlásí nejen premianti, ale celé třídy.

Patnáctý ročník Logické olympiády byl za historii soutěže rekordní, s celkem 94 657 soutěžícími ve věku od 3 do 20 let z celé České republiky.

Do krajského kola v Královéhradeckém kraji letos postoupilo 180 žáků a studentů. Se zadáním testů si nejlépe poradili:

Kategorie A

1. místo Petr Souček, ZŠ kpt. Jaroše, Trutnov

2. místo Michal Frank, ZŠ a MŠ Úprkova, Hradec Králové

3. místo Maxmilián Hejna, ZŠ V. Hejny, Trutnov

Kategorie B

1. místo Antonín Plašil, Gymnázium Dobruška

2. místo Filip Kvášovský, Gymnázium Trutnov

3. místo Šimon Tůma, Biskupské gymnázium Hradec Králové

Kategorie C

1. místo Vít Janeček, Gymnázium Dobruška

2. místo Jan Ježek, Jiráskovo gymnázium Náchod

3. místo Matouš Pokorný, Biskupské gymnázium Hradec Králové

Do celostátního finále, které se uskuteční v pondělí 28. listopadu 2022, postupuje v každé kategorii 65 nejúspěšnějších řešitelů krajských kol. Náš kraj bude reprezentovat 11 soutěžících. O hodnotné ceny v podobě elektroniky a deskových her se letos utkají v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, kam se soutěž vrací po 13 letech.

Autor / zdroj: Marta Kubánková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.