AKTUÁLNĚ / Vzdělávání a školy

Nové družiny i horolezecká stěna: kopřivnická ZŠ sv. Zdislavy se mění „od základů“
Nové družiny i horolezecká stěna: kopřivnická ZŠ sv. Zdislavy se mění. 
Autor / zdroj foto: Ondřej Elbel

Kopřivnice / Odry / Ostrava / Hradec nad Moravicí / Frýdek-Místek

Kopřivnická Základní škola svaté Zdislavy bude moct využívat více prostoru než dosud. Umožní to další etapa modernizace suterénu budovy. V dosud prázdných prostorách vzniknou nové třídy školní družiny a také například horolezecká stěna. Umožní to úspěšné čerpání dotací a také investice zřizovatele – Biskupství ostravsko-opavského. A některé novinky zaznamenali žáci už teď v září po návratu z prázdnin.

„Přes léto se podařilo zrekonstruovat stávající školní družinu a odbornou učebnu přírodních věd a jazyků. Od září tak prostory září novotou a žáci i pedagogové mohou využívat nové pomůcky a techniku,“ uvádí Dagmar Jiskrová z Odboru dotačních projektů Biskupství ostravsko-opavského. Tím ale změny nekončí. „Na podzim začnou práce v suterénu školy, kde vzniknou dvě nová oddělení školní družiny a jedno oddělení školního klubu. Děti se mohou těšit také na lezeckou stěnu, která vznikne na chodbě,“ přibližuje Jiskrová.

Projekt zapadá do dlouhodobé péče o budovu, kterou před několika lety Biskupství ostravsko-opavské odkoupilo a postupně se chystá na rekonstrukci fasády a oken. Nejprve se ale musí řešit problémy se statikou a vlhkostí, a proto se začíná „odspodu“. „Musíme vyřešit suterény, vzlínající vlhkost a teprve potom se můžeme pustit do slupky budovy,“ vysvětluje Dagmar Jiskrová. V části suterénu už teď fungují školní dílny a polytechnická učebna: nyní přichází čas na další nevyužité prostory. Díky investici už nebudou děti muset trávit čas po vyučování ve svých třídách, kde družina a školní klub doteď funguje v provizoriu. „Celkové předpokládané výdaje na aktuální fázi rekonstrukce jsou 25 milionů Kč. Dotace z fondů EU by měla činit 18 milionů Kč. Věříme, že příští rok v září bude vše hotovo,“ říká Dagmar Jiskrová.

Nové učebny i zázemí pro školní sbor v Odrách
A to není jediná novinka, která se na tzv. církevních školách v Moravskoslezském kraji chystá. V Odrách na Střední pedagogické a střední zdravotnické škole sv. Anežky České se schyluje k modernizaci učeben pro zdravotnické obory. Církevní školy umějí čerpat také dotace z programu Spravedlivá transformace pro bývalé uhelné regiony. Z něho oderská škola získala více než 1,5 milionu korun na rekonstrukci hudební učebny. „Už během prázdnin dorazily do školy nakoupené nástroje, které mohou sloužit budoucím učitelkám mateřských škol,“ upřesňuje Dagmar Jiskrová. Z vybavení bude těžit také školní sbor DATIO, který se v těchto dnech chystá na koncertní hostování ve finských Helsinkách, které vzniklo ve spolupráci s tamní českou ambasádou. Na novou hudebnu se díky Spravedlivé transformaci může těšit také Biskupské gymnázium v Ostravě.

V Hradci nad Moravicí na Církevní základní škole sv. Ludmily je v plánu investice do nových dílen. Škola z prostředků biskupství před časem zakoupila budovu v sousedství školy, kde vzniknou dílny a odborná učebna. „Díky tomu se hlučné a prašné aktivity vyčlení z hlavní budovy,“ upřesňuje Dagmar Jiskrová.

Biskupství ostravsko-opavské zřizuje dohromady osm škol a školských zařízení. Kromě zmíněných je to také Církevní ZŠ a MŠ Přemysla Pittra v Ostravě-Přívozu, Základní umělecká škola duchovní hudby ve Frýdku-Místku, Církevní středisko volného času sv. Jana Boska v Havířově a Dětský domov bl. Marie Antoníny Kratochvílové v Řepištích. Biskupství ostravsko-opavské pečuje o to, aby se kromě žáků neustále rozvíjely i školní třídy a jejich vybavení. Biskupství do škol investuje miliony korun ze své hospodářské činnosti, nedílnou součástí je ale také spoluúčast věřících. V loňském roce se při celodiecézní sbírce na církevní školy podařilo získat 1,45 milionu Kč. Příští celodiecézní kostelní sbírka na církevní školy se uskuteční už v neděli 17. září.

Autor / zdroj: Ondřej Elbel

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.