AKTUÁLNĚ / Vzdělávání a školy

Studenti vstoupili do role zastupitelů v Karlových Varech
Studenti vstoupili do role zastupitelů v Karlových Varech. 
Autor / zdroj foto: Martin Koutek

Karlovy Vary

V srdci Karlových Varů se odehrál mimořádný projekt simulace zastupitelstva, kde studenti středních škol získali jedinečnou příležitost pochopit a zažít práci městského zastupitelstva. Tuto akci, která se konala v Alžbětiných lázních, iniciovali členové Mladých demokratů – Martin Koutek, Jaroslav Švehla, Veronika Konšalová a Veronika Hájková – a za podpory města Karlovy Vary, Eurocentra Karlovy Vary a Inovačního centra INION.

Celkem 60 studentů z pěti různých středních škol se ujalo rolí zastupitelů, aby si v praxi vyzkoušeli, jak probíhá dění na zastupitestvu. Tato akce jim umožnila nejenom prohloubit pochopení demokratických procesů, ale také si osvojit dovednosti důležité pro veřejnou správu.

Důležitou součástí programu byla přítomnost významných osobností městské správy. Paní radní Radka Murasová, pan tajemník Jakub Kaválek a zejména paní primátorka Andrea Pfeffer Ferklová se svými promluvami a diskuzí se studenty výrazně přispěli k úspěchu akce. Diskuze s paní primátorkou, kde studenti měli možnost přednést své názory a dotazy, byla obzvlášť oceňována.

Zvláštní uznání si zaslouží pět studentů – Oliver Dvořák, Kamila Németh, Jakub Novotný, Nellie Paálová a Theodor Wirland  – kteří se vyznamenali nejlepšími prezentačními a argumentačními schopnostmi. Tito studenti byli odměněni věcnými dárky a poznávacím zájezdem do Evropského parlamentu ve Štrasburku. Tato ocenění nejen zdůrazňují význam občanského vzdělávání, ale také ukazují, jak mohou mladí lidé excelovat, když jsou vystaveni praktickým zkušenostem.

Tato akce nejen zvýšila povědomí studentů o důležitosti občanské angažovanosti, ale také ukázala, jak může být participace na městské politice vzrušující a obohacující. V reakcích studentů bylo patrné, že takové projekty mohou být klíčové pro rozvoj jejich zájmu o veřejné dění a možné budoucí politické ambice.

Iniciativa jako tato ukazuje, že když jsou mladí lidé vedeni a podporováni, mohou se stát nejen informovanými občany, ale i budoucími lídry, kteří povedou změny ve svých komunitách. Simulace zastupitelstva v Karlových Varech tak představuje důležitý krok k formování zodpovědné a zapojené mladé generace.

Autor / zdroj: Martin Koutek

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.