AKTUÁLNĚ / Vzdělávání a školy

Školní fórum: Žáci by uvítali školní bufet a venkovní tělocvičnu
Hlasování na školním fóru. 
Autor / zdroj foto: Lenka Zvonková

Valašské Klobouky

Členové žákovského parlamentu Základní školy Valašské Klobouky absolvovali v pořadí už šestý ročník školního fóra. Při něm se společně zamýšleli nad podněty, jak zlepšit prostředí své školy i celého města. Školní fórum je obdobou fóra veřejného, při kterém se setkává široká veřejnost, ovšem v tomto pojetí je speciálně zacíleno na podporu angažovanosti mladé generace. Výsledkem setkání bylo deset hlavních témat, o kterých následně hlasovali v prostředí školní aplikace spolužáci napříč ročníky. Na špici pomyslného žebříčku se umístilo zřízení školního bufetu, pořádání většího počtu exkurzí a vybudování venkovní tělocvičny s workoutovými prvky.

„Školní fórum je pro žáky příležitostí aktivně se zapojit do zlepšování svého nejbližšího okolí, ať už se jedná například o vybavení, vztahy ve škole, mimoškolní aktivity, stravování, zdravý životní styl nebo obsah a rozsah výuky. Ještě před zahájením sběru nových podnětů se účastníci seznámili s tím, jak se podařilo řešit jejich minulé nápady, a tak se přirozeně učí, že mohou svým přístupem skutečně něco zlepšit,“ popsal zkušenost ředitel základní školy Karel Ptáček a dodal, že rovněž letošní návrhy budou pro vedení školy podnětem ke zlepšování.

Zájem o rozvojové nápady podle něj panuje i mezi ostatními spolužáky, kteří nejsou členy žákovského parlamentu. Svědčí o tom fakt, že ověřovací anketu vyplnilo 60 % žáků.

TOP problémy ze školního fóra (po ověření v anketě)

- Bufet (95 hlasů)

- Více exkurzí (36 hlasů)

- Venkovní posilovna (32 hlasy)

- Větší agresivita žáků bez mobilů (29 hlasů)

- Nevhodné připomínky učitelů (25 hlasů)

- Více výuky venku (19 hlasů)

- Nové (lepší) počítače (17 hlasů)

- Otevření školní zahrádky o přestávkách (16 hlasů)

- Interaktivní tabule (12 hlasů)

- Nemluvit u zápisu (7 hlasů) / Více besed se školní psycholožkou (7 hlasů)

Druhá část fóra se týkala samotného města. „Žáci sestavovali plusy a mínusy Valašských Klobouk a hlasováním vybrali sadu problémů, tak jak je vnímá právě mladá generace. Ve městě by uvítali golf, osvětlení cyklostezky, opravu autobusové zastávky nebo obnovu interiérů i zevnějšku budovy ZUŠ. Ani tyto žákovské poznatky nezapadnou, vedení města se jim bude věnovat,“ ujistila Eva Fialová, koordinátorka Zdravého města Valašské Klobouky. Jak dodala, žáci také hodně chválili, například zimní kluziště, dopravní hřiště, ekopark, cyklostezku nebo Dům na rohu.

Autor / zdroj: Lenka Zvonková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.