PŘEDSLAV
Obec Předslav na Klatovsku obnovila 5. června po roční odmlce provoz letního kina Makov, dosud ale neuhradila více než rok starý dluh vůči bývalému provozovateli kina Radku Uhlířovi z agentury Filmák.
Ten požaduje po obci náhradu 300 tisíc korun za zhodnocení majetku.
"Vedle zmíněné sumy za zhodnocení majetku kina v době pronájmu požaduji také další desítky tisíc korun jako příslušenství dluhu. Částku jsem se rozhodl po obci vymáhat soudní cestou," řekl Uhlíř.
Bývalý provozovatel plzeňského kina Eden a zakladatel festivalu Filmák začal legendární kino v Makově provozovat od sezony 2003 poté, co před tím čtyři roky nefungovalo. Za provoz kina platil nájem 30 tisíc a později na základě dodatku k nájemní smlouvě 10 tisíc korun ročně. „Areál byl po převzetí ve velmi špatném stavu, byl zarostlý, objekty vykradené, bez technologického vybavení, poškozené bylo jeviště, parket, promítací kabina, toalety, bufet, sklad, hlediště, oplocení a osvětlení areálu,“ popsal tehdejší stav areálu Radek Uhlíř.
Postupně bylo nutné vše opravit nebo rekonstruovat. Rozsah nejdůležitějších prací přesně popisuje nájemní smlouva, v níž je také uvedeno, jaké práce zainventuje obec a jaké provede nájemce. U nájemce se konkrétně jednalo o opravu a nátěr laviček, opravu omítky skladu, instalace obkladů sociálních zařízení, oprava zastřešení podia u parketu, instalace odpočívadla v prostoru parketu a oprava skladu včetně vodoinstalace a elektroinstalace. Uhlíř investoval od jara 2003 do obnovy areálu téměř 900 tisíc korun, což může prý doložit písemnými podklady.
Ke konci roku 2008 oznámila obec Předslav pronajímateli ukončení nájemní smlouvy podle výpovědní lhůty ke konci března 2009. Důvod uveden nebyl, ale výpověď byla v souladu s podmínkami nájemní smlouvy. Nájemní smlouva dále obsahovala ujednání, že v případě ukončení smlouvy uhradí majitel pronajímateli rozdíl ve výši zhodnocení areálu po odečtu opotřebovanosti neboli, že vezme v potaz investice pronajímatele v areálu a uhradí mu náhradu za tyto investice.
„Posudek dělal starostou objednaný znalec Jiří Lukeš, cenu stavebních prací po odečtu amortizace stanovil na 161 tisíc korun. Posudek investic do elektroinstalace měl dělat opět starostou objednaný Jan Vacovský, zjistili jsme ale, že vůbec není v seznamu znalců a navíc sám přiznal, že posudek nedělal, ale jen podepsal ten, který mu předložil starosta," uvedl Uhlíř, který má toto prohlášení od Vacovského v písemné podobě. Tento posudek stanovil zbytkovou cenu elektroinstalace na 59 tisíc korun.
Oba posudky tedy v součtu popsaly zhodnocení majetku na 210 tisíc korun a podle Uhlíře nejsou objektivní. Po odečtení amortizace z částky 900 tisíc by totiž zůstatková hodnota investice byla podle něj 675 tisíc. Radek Uhlíř ale obci sdělil, že z uvedené částky požaduje jen 300 tisíc korun. Zastupitelstvo obce Předslav bez ohledu na vlastní posudky schválilo, že jako náhradu vyplatí pouhých 130 tisíc korun.
„Už vzhledem k tomu, že v posudcích stojí jiné sumy, je pro mě odškodnění nepřijatelné, navíc ani k zastupitelstvem schválenému odškodnění nedošlo, obec dosud nezaplatila za zhodnocení majetku ani korunu. Je hrozné, když se takhle chová soukromá firma, když ale takto jedná veřejná instituce, je to výsměch českému právnímu systému,“ říká Uhlíř.
Bývalý provozovatel Uhlíř nijak nezpochybňuje výpověď z nájmu v kině Makov k 31. březnu 2009. Upozorňuje ale na jisté neekonomické chování obce. Zatímco totiž on za provoz kina platil nájem a do areálu investoval, provozuje nyní obec kino s dotací z veřejných prostředků. I když se obec rozhodla kino finančně podporovat a získala navíc dotaci ze Státního zemědělského a intervenčního fondu ve výši čtvrt milionu korun, domnívá se Radek Uhlíř jako dlouholetý podnikatel v tomto oboru, že do dvou až tří let kino úplně zanikne.
„Podle mých poznatků totiž obec z dotace zafinancovala nákup promítací technologie, která je na ústupu a do dvou let skončí buď úplně, nebo se v této technologii bude distribuovat jen velmi malé procento spíše horších, méně atraktivních filmů,“ říká Uhlíř. Jedná se o technologii promítání z 35milimetrového filmového pásu. Už dnes se ale zhruba polovina kopií filmů dělá na pevné paměťové disky. Změna promítacích technologií může znamenat zánik mnoha letních a jednosálových kin. Zařízení pro promítání z paměťových disků jsou totiž velmi drahá a mimořádně náročná na prostor.
„Určitě se nevyplatí je pořizovat tam, kde se promítá jen v sezóně. To si mohou dovolit pouze společnosti, které provozují více kin a zařízení mezi nimi mohou převážet, musí také investovat do promítacích kabin a do pláten,“ řekl Uhlíř a dodal, že v obci Předslav byla dotace nejspíše použita, aniž by splňovala podmínku dlouhodobě udržitelného rozvoje kina.