KULTURA / Divadlo

Festival Dream Factory Ostrava nabídl divadlo v kulisách Dolu Hlubina a přilákal tisíce diváků
Festival Dream Factory Ostrava nabídl divadlo v kulisách Dolu Hlubina a přilákal tisíce diváků. 
Autor / zdroj foto: Lukáš Horký

OSTRAVA

V neděli 7. června završilo představení Les slovenského Komorného divadla Martin šestidenní maraton 7. ročníku festivalu Dream Factory Ostrava. Divadelní přehlídka nabídla třicítku produkcí.

Ostravané měli jedinečnou příležitost zhlédnout oceňované inscenace pražského Divadla Na zábradlí, projekty Spitfire Company nebo ústecký Činoherák. Festival si nenechalo ujít více než tři a půl tisíce diváků.

Na jedenácti festivalových scénách se vystřídala stovka účinkujících. Juraj Kukura, Bolek Polívka, Vilma Cibulková, Jana Plodková, to jsou jen někteří z významných herců, kteří díky festivalu zavítali do Ostravy. Dream Factory nabídl spoustu kvalitních divadelních titulů z celé republiky. Ostravští diváci měli v prvním červnovém týdnu jedinečnou šanci zhlédnout vrcholná představení, která si odnesla ta nejprestižnější divadelní ocenění.

Letošní ročník festivalu Dream Factory Ostrava se nesl ve znamení návratu k industriálním kořenům. Po několikaleté obnově Dolu Hlubina, kde festival pravidelně vrcholí, se tento unikátní prostor rozžil v plné kráse a návštěvníci festivalu mohli nahlédnout do nově opravených prostor. V rámci areálu Dolu Hlubina se hrálo na šesti scénách, v původních i nově rekonstruovaných. Premiérově se představení odehrály například přímo pod těžní věží nebo v klubu Jarka Nohavici Heligonka. Klub ostravského písničkáře přivítá první návštěvníky v září, festivaloví diváci tak měli jedinečnou příležitost nahlédnout do jeho útrob ještě před oficiálním otevřením.

Kromě špičkových her ani letos nechyběl doprovodný program, návštěvíci mohli zavítat na filmové projekce, hudební vystoupení nebo debatu s Vilmou Cibulkovou. Uměleckou záštitu nad festivalem převzal herec Bolek Polívka společně se svým synem Vladimírem, který na festivalu hostoval ve dvou inscenacích souboru 11:55. Záštitu za statutární město Ostrava udělil první náměstek primátora Ing. Lumír Palyza.

Organizátoři festivalu Dream Factory Ostrava lestos proměnili ve skutečnost své sny o vyprodaných divadelních sálech. Hlediště zaplněná do posledních míst, diváci posedávající na zemi a nadšený aplaus publika potěšil každé z hostujících divadel ze všech koutů České republiky. „Potěšující není jen zájem mladých diváků o inscenace, ale také mladých lidí, kteří se rozhodli k festivalu připojit aktivně. Třicítka dobrovolníků podpořila vznik festivalu nenahraditelným způsobem,“ říká Tomáš Suchánek, ředitel festivalu.

Festival by nemohl vzniknout bez, hlavního partnera festivalu, Divadla Petra Bezruče, spolupořadatelů (Cooltour, Dům kultury města Ostravy, Stará Aréna, Divadlo loutek Ostrava, Dolní oblast Vítkovice a Provoz Hlubina), bez laskavé podpory partnerů statutárního města Ostrava, Ministerstva kultury ČR, Nadace ČEZ, Moravskoslezského kraje, Moravské Ostravy a Přívozu a společnostem Ostravské vodárny a kanalizace či OZO. Festival vděčí za svou atmosféru také řadě dalších partnerů, kteří přispěli tím, v čem vynikají (hotel Imperial, hotel Harmony, Vinotéka ES, Ostravar, Ikvetiny.cz, Albert, Tarra a další).

Autor / zdroj: Michaela Kubicová

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.