KULTURA / Kultura

Léto v Semilech 2024
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Pixabay

Semily

Máme tu prázdninový čas. Brány škol se pro studenty uzavřely na dva dlouhé měsíce a město pomalu ale jistě vstupuje do prázdninového modu. Čekají nás horké letní dny a příjemné podvečery, které vyplní množství zajímavých akcí. Prázdninová nabídka v Semilech je tradičně zaměřena na celou rodinu, na své si tak přijdou děti i dospělí, o pořadatelství se mezi sebou dělí převážně městské příspěvkové organizace.

V nabídce nechybí výstavy, koncerty pod širým nebem, letní kino, divadelní vystoupení, anebo čtení pro děti v parku na Ostrově. Ten se stal zároveň místem, kde se odehrává většina pořádaných akcí. Nejatraktivnějším tipem letošního roku pro prázdninové návštěvníky Semil je zbrusu nová bylinkářská a léčitelská expozice, která vyrostla v posledních týdnech v areálu jíloveckých roubenek. Navázala na hojně navštívenou výstavu v Muzeu a Pojizerské galerii, která byla věnována právě tématu léčitelství.

Na Ostrově se bude číst, promítat, koncertovat anebo hrát divadlo

Semilský Ostrov patří o prázdninách pravidelně akcím pořádaným v rámci programu Semilského kulturního léta, jehož pořadatelem je Kulturní centrum GOLF Semily. Kromě toho poskytne zázemí produkci Letního kina, které si za poslední léta našlo v Semilech své věrné příznivce. "V letošním roce si filmový podvečer pod širým nebem o prázdninách užijeme hned čtyřikrát," slibuje Ondřej Šír, vedoucí kina Jitřenka Semily. Již 5. července s filmovou novinkou Gump: Jsme dvojka, týden na to se snímkem Happy End, 17. července se začteme do Zápisníku alkoholičky a posledním filmem Letního kina bude v pátek 2. srpna snímek Zahradníkův rok.

První letošní Pohádkové čtení v režii městské knihovny čeká na děti hned 10. července. Pohádku pro nejmenší si poslechnou již v 16:30 hodin. Druhé a poslední letošní čtení se uskuteční 5. září. Hned ve čtvrtek 11. července se mohou těšit na Pohádku o Červené karkulce, kterou pro ně na Ostrově sehraje DS Pruhované panenky. Další dvě divadelní představení na Ostrově proběhnou ještě 25. července a 16. srpna.

Příjemné hudební chvíle s dechovou hudbou Semilská 12, která se rozezní na prostranství před hlavním vchodem do Kulturního centra Golf, si posluchači mohou dopřát v pátek 12. července od 17 hod. Místní dechovka vystoupí pod vedením kapelníka Daniela Bismilera.

Na posluchače čeká i série tří koncertů na Ostrově. 18. července vystoupí vokální kapela Yellow Sisters, a to hned ve dvou časech. Nejprve od 17 hodin s programem pod názvem Zvěřinec, ve 20 hodin pak Ostrovem v podání YS zazní Labyrint hlasů. 16. srpna se na Ostrově představí místní kapela Suffering Souls a prázdninové muzicírování zakončí 1. září ve 14 hodin již tradiční country odpoledne s názvem Memoriál Tomáše Hyky.

Během prázdnin také všichni sportumuilovní dostanou příležitost vyzkoušet zdarma některá semilská sportoviště a elektrokola, a to hned v osmi termínech. A pokud snad pohybu nebudou mít dost, mohou se v sobotu 10. srpna spolu s Klubem českých turistů vydat na Pochod račí stezkou.

Muzeum a Pojizerská galerie chystá na prázdniny několik zajímavých výstav. Z muzea to navíc není daleko do Turistického informačního centra v Semilech, kde si návštěvníci mohou objednat prohlídku městem i s průvodcem.

Prázdninový program pomyslně uzavírá akce pro všechny děti i jejich rodiče s názvem V Semilech se nenudíme, která proběhne v pondělí 2. září a představí průřez nabídkou volnočasových aktivit, klubů a zájmových kroužků v Semilech.


Program Semilského kulturního léta

čtvrtek 11. července
O ČERVENÉ KARKULCE
Poetická pohádka vsazená do prostředí staré půdy a vůně bylin. Jde o příběh v příběhu. Malý chlapec Vítek vypráví dětem o své babičce, o její zahrádce, zvířátkách a také o staré půdě, kde je velký proutěný koš plný polštářů, které vyprávějí pohádky. Vítek usíná, polštáře ožívají a sehrávají pohádku „O Červené Karkulce“. Pohádku pro děti od tří let hraje DS Pruhované panenky. V případě nepříznivého počasí proběhne pohádka v KC Golf. Park Ostrov od 17 hod.

pátek 12. července
SEMILSKÁ 12
Tradiční letní promenádní koncert místní dechové hudby, která má za sebou již letitou tradici a vystoupí pod vedením kapelníka Daniela Bismilera. V případě špatného počasí nebo naopak příliš velkého tepla proběhne koncert v KC Golf. Prostranství před hlavním vchodem do Kulturního centra Golf od 17 hod.

čtvrtek 18. července
ZVĚŘINEC / Yellow Sisters
Barevné písničky mnoha hudebních stylů jsou základním kamenem vystoupení ženské vokální kapely Yellow Sisters, kterou doplňuje i beatboxer Honza Melichar. Zvěřinec je věnován všem dětem a jejich dospělákům. Hudba Yellow Sisters je rytmická, srší nakažlivou energií a baví celou rodinu. Můžete si zazpívat, zatančit, zabeatboxovat a hlavně si užít skvělou atmosféru. V případě nepříznivého počasí proběhne koncert v KC Golf. Park Ostrov od 17 hod.

Námořnické hrátky – po koncertě pro děti bude následovat padáková herna - moře, hamaky (Světový den hamak) a drobné kutění s Lenkou Hřibovou (a dalšími pomocníky ze spolku Semínko země z.s.).

čtvrtek 18. července YELLOW SISTERS / LABYRINT HLASŮ
Yellow Sisters si píše vlastní písně, improvizuje, experimentuje a hledá nové způsoby, jak uchopit melodii, rytmus, náladu a vytvořit hlasem hudbu... Čtyři hlasy, čtyři srdce, čtyři přístupy obohacené beatboxem vás přenesou do krajiny snění. Yellow Sisters jsou zvukovými iluzionistkami a procházejí s lehkostí napříč žánry soulu, funky, world music, jazzu a reggae. V případě nepříznivého počasí proběhne program v KC Golf. Park Ostrov od 20 hod.

čtvrtek 25. července ROMEO A JULIE: MOR NA TY NAŠE PAKA
Divadlo DNO a Národní divadlo Roškopov v režii Jiřího Jelínka uvádí rodinné loutkové divadlo ve službách velkého dramatu aneb Kašpárek to zařídí. Dva znepřátelené rody někdy dávno někde ve Veroně: „Prosím vás, já proti Nové Pace nic nemám, ALE… Tady jste ve Staré Pace, tak se podle toho chovejte!“ Jak by to vypadalo, kdyby Romeo a Julie byli z Paky? V případě nepříznivého počasí proběhne představení v KC Golf. Park Ostrov od 17 hod.

pátek 16. srpna
J.O.E. / Johnny & Jenny
J.O.E. a Rue jsou nerozlučná dvojka. J.O.E. je robot, který udělá pro Rue vše na co si jen vzpomene. Vždy je pro každou novou hru, dohlíží na správnou stravu, umí ošetřit, zabavit, je zkrátka nejlepší. Alespoň do chvíle, než Rue začne pokoušet hranice jejich přátelství. Autorské veselé pohybové divadlo pro celou rodinu! V případě nepříznivého počasí proběhne divadlo v KC Golf. Park Ostrov od 17 hod.

pátek 16. srpna
SUFFERING SOULS
Připravte se na večer plný energie a rockové muziky. Suffering Souls zahrají mix coverů předních českých i světových kapel, od legendárních klasiků až po hity současnosti. V případě špatného počasí se zábava nekoná. Park Ostrov od 20 hod.

neděle 1. září
MEMORIÁL TOMÁŠE HYKY
Již po sedmé hudebně zavzpomínáte na výborného muzikanta a zveme Vás na jeho počest na country odpoledne s kvalitní hudbou. Zahraje country kapela BÁRY, trojhlasý vokál doprovázený akustickými nástroji. Další vystupující bude dámská bluegrassová kapela OD PLOTNY SKOK. Na závěr vystoupí folková zpěvačka, která je na tuzemské hudební scéně známá pod přezdívkou „první dáma folku“ PAVLÍNA JÍŠOVÁ. Pavlína vystoupí v doprovodu kapely UNDERGRASS, která má v repertoáru kombinace folkových, bluegrassových, jazzových a někdy i bigbítových prvků. Memoriál je pořádán ve spolupráci Kulturního centra Golf a kapely Sapr, jíž byl Tomáš členem. V případě špatného počasí proběhne akce v KC Golf. Park Ostrov od 14 hod.

Vstupné dobrovolné. Změna programu vyhrazena. V případě nepříznivého počasí proběhne vybraný program v KC Golf.

Autor / zdroj: Renata Coufalová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.