KULTURA / Kultura

V Prostějově začne Mezinárodní sochařské sympozium Hany Wichterlové

PROSTĚJOV

Osmý ročník Mezinárodního sochařského sympozia Hany Wichterlové dnes začne v Prostějově a potrvá tu do 8. srpna.

„Organizace sympozia se v roce 2009 liší od všech předchozích ročníků,“ řekl místostarosta Prostějova Pavel Drmola (ODS). „Této výjimečné umělecké akce se totiž účastní výhradně čeští sochaři, žáci Vladimíra Preclíka, kteří zde vytvoří sousoší k uctění památky této osobnosti,“ vysvětlil Drmola.

Vladimír Preclík byl významný český sochař, malíř, spisovatel a pedagog. Zemřel 3. dubna 2008. Preclík byl také hlavním uměleckým komisařem sochařských sympozií v Prostějově od jejich založení v roce 2002. Byl znalcem života a díla sochařky Hany Wichterlové, kterou nazval první dámou českého sochařství.

Letošního ročníku Mezinárodního sochařského sympozia Hany Wichterlové v Prostějově se zúčastní sochaři Daniel Klose,Václav Kyselka, Jiří Marek, David Medek, Tomáš Medek a Miroslava Špačková - Šobrová.

Každý účastník sympozia vytvoří vertikálně komponovanou sochu ve vlastním uměleckém výrazu. Takto vytvořené plastiky budou součástí jednoho instalačního celku, který se stane památníkem Vladimíra Preclíka. Sousoší bude instalováno v centru města, na Skálově náměstí, na travnaté ploše vymezené budovou zámku a prostějovské knihovny. Kompozice soch v daném prostředí, jejich ukotvení v terénu a úprava plochy ve vztahu k okolí vyřeší město Prostějov ve spolupráci s autory soch. Architektonický projekt památníku zpracuje z pověření města Prostějova architekt Zdeněk Beran, rovněž Preclíkův žák.

Významná česká sochařka Hana Wichterlová byla prostějovskou rodačkou, žila v letech 1903 až 1990 a byla sestrou vynálezce kontaktních čoček akademika Otto Wichterleho.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.