KULTURA / Přednášky

Jak to dopadlo s pokladem z Ústí?
Archeolog muzea Samuel Španihel a oba nálezci při prvotním ohledání pokladu.  
Autor / zdroj foto: Arcchiv MRV

Nejcennějším archeologickým nálezům roku 2022 na Valašsku bude patřit přednáška, která proběhne ve středu 25. ledna od 17 hodin na zámku Vsetín. Archeolog Muzea regionu Valašsko Samuel Španihel (na snímku vlevo) přiblíží i výsledky analýz starších nálezů z regionu, jako byl poklad plný stříbrných mincí z obce Ústí či náhrdelník z doby bronzové ve vsetínské Rokytnici.

Muzeum regionu Valašsko má díky státní akreditaci pod palcem veškeré archeologické výzkumy na většině území okresu a v posledních letech zaznamenalo na tomto poli řadu zajímavých nálezů. Loňský rok byl pak vůbec tím nejúspěšnějším v historii.

Hned v jeho úvodu došlo k objevu pokladu se stříbrnými mincemi u obce Loučka a velmi zajímavé výsledky nabídl i archeologický průzkum farního kostela ve Valašském Meziříčí. Ten nejzásadnější objev pak přinesla rekonstrukce meziříčského náměstí, při které tým archeologa Samuela Španihela odkryl části domu a kusy vybavení z konce 13. až poloviny 14. století. „Nalezené situace a artefakty představují neocenitelný zdroj vědomostí. Jejich zásluhou jsme získali množství nových informací o raném formování města. Dosavadní písemné prameny vtahující se k nejstaršímu období Valašského Meziříčí totiž byly dosud hodně skoupé,“ vysvětlil Španihel.

Větších i menších nálezů bylo loni na Valašsku vícero. Pokud se o nich chcete dozvědět zajímavé podrobnosti, přijďte ve středu 25. ledna do zámku Vsetín. Přednáška s názvem Nové archeologické objevy na Valašsku začíná v 17 hodin.

Více informací získáte na www.muzeumvalassko.cz.

Autor / zdroj: Jiří Koňařík

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.