KULTURA / Výstavy

Muzeum Vysočiny Jihlava je nové. Pod krásnou fasádou návštěvníky lákají zajímavé expozice
Muzeum Vysočiny Jihlava je nové. Pod krásnou fasádou návštěvníky lákají zajímavé expozice. 
Autor / zdroj foto: Eva Neuwirthová

JIHLAVA

Devět měsíců trvala rekonstrukce fasád obou budov a následně i obměna expozic Muzea Vysočiny Jihlava. Aktuálně krajské muzeum nabízí hned několik výstav, které jsou instalovány doslova od sklepa po půdu. Práce za 33 miliónů korun podpořila z 85% Evropská unie, zbytek z vlastního rozpočtu uhradil Kraj Vysočina.

Opravené fasády dvou muzejních domů na jihlavském Masarykově náměstí vrací alespoň části náměstí podobu přelomu 19. a 20. století. Při hledání jejich původní podoby pomohly především dobové fotografie nejen z vlastního archivu muzea.

Pokud jde o modernizace stálé expozice muzea, jejíž podklad připravil architekt Tomáš Bílek, pak se muzeum rozloučilo skutečně s nejstarší instalací. Nyní si může veřejnost prohlédnout například výstavu Srdce a zvon, která dokumentuje zvony na Vysočině a popisuje jejich ochranu, shrnuje vlastní poznatky z výzkumu, který uskutečnil tým krajského muzea. Vítaná a vlastně i veřejností vyžádaná je výstava Mykologie včera a dnes s podtitulem O houbách vážně i nevážně. Na půdu – pod novou střechu umístili muzejníci „nedokončenou“ výstavu Zaprášené vzpomínky aneb předměty s příběhem. Sem může veřejnost umístit - propůjčit vlastní exponáty a doplnit je o komentář. Expozice je tak stále doplňována a velice utěšeně se rozrůstá o sdílené rodinné poklady.

Slavnostního otevření nových expozic Muzea Vysočiny Jihlava se účastnil hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Roman Fabeš, primátor města Jihlava Petr Ryška a ředitelka  územního odboru Centra pro regionální rozvoj Renáta Marková. Během prvních hodin otevření muzea prošly expozicí téměř dvě stovky lidí.

Autor / zdroj: Eva Neuwirthová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.