FRÝDEK-MÍSTEK
Horolezec Libor Uher, který se již rozhlížel kolem sebe z vrcholu nejnebezpečnější hory na světě K2, chce v příštích dnech vystoupat bez použití umělého kyslíku na další osmitisícovku.
Spolu s Petrem Maškem, Markem Novotným a Tomášem Petrečkem se chystá na sedmou nejvyšší horu světa Dhaulagiri (8167 m). Na cestu se členové "Expedice IBS - K&K PNEU - DHAULAGIRI 2012" vydávají na Velikonoční pondělí, tj. 9. dubna. Návrat domů plánují 25. května.
Dhaulagiri, v překladu Bílá hora, se nachází v Himalájích, přesněji v Nepálu, severozápadně od Pokhary, důležitého regionálního a turistického centra, poblíž hluboké rokle slavné řeky Kali Gandaki. Rozdíl mezi její hladinou a vrcholem hory je neuvěřitelných 7 000 výškových metrů na vzdálenosti pouhých 30 kilometrů. Proto Dhaulagiri dlouhá léta budila dojem, že je nejvyšší horou světa. Bezpochyby je ale velmi atraktivní horou, není totiž cloněna jinou vysokou horou a za dobrého počasí je viditelná až ze severní Indie.
"Výstup na vrchol je obtížný zejména kvůli častým změnám počasí v této oblasti. Velkou roli sehraje nadmořská výška, ve které se budeme pohybovat. Jakákoliv aktivita v tomto prostředí je velice náročná a bez kvalitního tréninku téměř nemožná. Proto jsme v minulých měsících absolvovali několik soustředění, poslední v březnu ve Vysokých Tatrách. Naší snahou bylo vylézt co nejvíce cest jednodušší obtížnosti, které vynikaly spíše svou délkou. Po celou dobu mezi námi vládla příjemná atmosféra, což je dobrý příslib pro expedici, která se nezadržitelně blíží," řekl Libor Uher.
Na Dhaulagiri vede několik výstupových cest. "My se na vrchol Bílé hory vydáme severo-východním hřebenem. Jde o strmý výstup s několika lezeckými místy. Ve výšce 4700 metrů vybudujeme Base Camp, tedy základní tábor a další tábory budou ve výšce 5900 m (C1), 6600 m (C2) a 7300 m (C3). Poslední zastávku plánujeme až na vrcholu ve výšce 8167 metrů," vylíčil s nadšením Libor Uher a dodal, že spolu s nimi se do základního tábora vypraví i několik trekařů a lezců, kteří absolvují aklimatizační výstup do základního tábora. Na vrchol hory už budou pokračovat jen ve čtyřech.
V roce 2009 se Libor Uher pokoušel vystoupat na dvě himalájské osmitisícovky Annapurnu a MOUNT EVEREST. Počasí mu ale nedovolilo vystoupit až na vrchol. Cestu byl nucen spolu s Petrem Maškem vzdát zhruba 500 metrů pod vrcholem Everestu (8850 m n. m). Přesto oba horolezci trhli osobní rekord, poprvé totiž bivakovali ve výšce necelých 8400 m. V roce 2010 Libor Uher spolu s Radkem Jarošem a Petrem Maškem vystoupil 17. července na vrchol Gasherbrumu II, třinácté nejvyšší hory světa a páté nejvyšší hory Pákistánu a 28. července vylezl Libor Uher na Gasherbrum I, jedenáctou nejvyšší horu světa a třetí nejvyšší horu v Pákistánu. A jak to vypadá, nerozlučná dvojice, Libor Uher a Petr Mašek také letos v koutku duše doufají, že expedice Dhaulagiri bude úspěšná a že se kolem sebe z vrcholu Bílé hory rozhlédnou.
Statutární město Frýdek-Místek expedici Libora Uhra podpořilo částkou 30 tisíc korun. Určeny jsou k úhradě části nákladů spojených s materiálně technickým zabezpečením expedice. Na webových stránkách města www.frydekmistek.cz (levý svislý sloupec) bude po dobu expedice umístěn odkaz na internetové stránky Libora Uhra, které kromě standardních textových informací o průběhu expedice nabídnou i "virtuální" multimediální materiály přenášené z Nepálu do České republiky.