EKONOMIKA / Bydlení

Radní schválili další mladé nájemníky startovacích bytů
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Pixabay

Pardubice

Budoucí nájemníci startovacích bytů se mohou pomalu chystat na stěhování. Smlouvy jsou již odsouhlaseny Radou města Pardubic s tím, že v rámci prvních tří let budou noví obyvatelé městských bytů měsíčně platit 80 korun za metr čtvereční, poslední čtvrtý rok bude nájemné činit 100 korun za metr čtvereční.

Losování, které se uskutečnilo zhruba v polovině října letošního roku, přineslo 19 budoucích nájemníků pro 19 bytů. I letos radnice zaznamenala opravdu velký zájem ze strany mladých pracujících lidí a párů do třiceti let věku. „Na 19 bytů podalo žádost 120 žadatelů. Doposud jsme již pomohli 200 startovacími byty mladým pracujícím lidem, kteří by si třeba nemohli na startu pracovní kariéry dovolit hypotéku nebo komerční nájmy, které se v průměru pohybují okolo 220 korun za metr čtvereční. Současná inflace jim snahu o první samostatné bydlení ještě ztěžuje. Rozdíl na nájemném v městském startovacím bytě, který má šedesát metrů čtverečních, oproti tržnímu stejné velikosti činí reálnou úsporu více než 100 tisíc korun ročně. To je dost peněz. Cílem startovacích bytů je udržet ve městě ekonomicky aktivní perspektivní mladé lidi a začínající rodiny včetně jejich přínosů do příjmů města z daní,“ podotýká první náměstek primátora zodpovědný za sociální politiku a rozpočet Jakub Rychtecký, který je spoluautorem projektu startovacího bydlení v Pardubicích. Podle slov náměstka jsou nájemníci ve startovacích bytech velmi ukáznění a město za dobu fungování projektu nezaznamenalo jediný dluh na nájemném.

Nájemní smlouvy budou uzavírány na dobu 4 let bez možnosti prodloužení. Nájemci bytů mohou v průběhu této doby kdykoliv byt opustit s výpovědní dobou 3 měsíce, do systému se však již pak nemohou vrátit. Po uplynutí 4 let budou mít nájemci povinnost byt řádně odevzdat. „Před uzavřením nájemní smlouvy bude u každého vylosovaného žadatele, který nemá trvalé bydliště v Pardubicích, zajištěno prostřednictvím souhlasu vlastníka nové trvalé bydliště na adrese bytu, o který si zažádal. V ceně nájemného přitom nejsou zahrnuty služby spojené s užíváním bytu a náklady na energie. I tak jsou úspory a možnosti našetřit si peníze na budoucí bydlení ideálně v Pardubicích vysoké,“ dodává náměstek pro oblast majetku a investic Jan Hrabal a doplňuje, že veškeré příjmy z nájmu městských bytů město investuje zpět do bytového fondu.

Radnice se snaží každý rok připravit 25 bytů. Zbývající šestice startovacích bytů v rámci posledního ročníku bude rozlosována příští týden 30. listopadu. „Noví nájemníci se budou stěhovat především do malometrážních bytů o velikosti 1+kk, v nabídce však byly také 2 byty o velikosti 3+kk. Bytové jednotky se nacházejí v ulicích Bělehradská, Mladých, Gagarinova, Okrajková, Železničního pluku nebo Sokolovská,“ uzavírají Rychtecký s Hrabalem. Radnice projektem startovacího bydlení naplňuje jeden z cílů Strategie bydlení města.

Autor / zdroj: Iveta Koubková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.