EKONOMIKA / Bydlení

Bohumín zateplí další bytové domy v centru města
 
Autor / zdroj foto: Pavel Čempěl

Bohumín

Revitalizace dalších městských bytovek v příštím roce už se rýsuje. Bohumín sestavil plán na zateplování, výměnu oken, obnovu střech i vstupních prostor. Aktuálně vypisuje výběrová řízení na dodavatele. Investice do oprav bytového fondu si v roce 2024 vyžádají zhruba 80 milionů korun.

Proměna čeká domy ve Štefánikově a Nerudově ulici, stavební práce budou probíhat i v ulici Čs. armády. Jde o lokality situované v samotném centru města. „Většina našich nájemníků bydlí v energeticky úsporných domech, které prošly zásadními úpravami už v minulých letech. Zbývající část našeho rozsáhlého bytového fondu rekonstruujeme postupně,“ vysvětlil starosta města Petr Vícha s tím, že požadavky nájemníků na zateplení dosud nerekonstruovaných bytovek jsou v současné době vyšší, zejména v souvislosti s nárůstem nákladů na topení a elektřinu.

A Bohumín i přes složitou ekonomickou situaci na nájemnících šetřit odmítá. „Náš rozpočet je vyrovnaný, na rozdíl od státu nezadlužujeme město a nechceme, aby dopady inflace a nárůstu cen energií negativně ovlivnily naše investice. Spokojenost našich občanů se odvíjí od toho, jak o město pečujeme. A proto je pro nás prvořadé zajistit jim kvalitní služby v oblasti zdravotnictví, životního prostředí, bezpečnosti, vzdělání a v neposlední řadě právě bydlení,“ konstatoval Vícha.

Město v minulých dnech vypsalo veřejnou zakázku na stavební práce ve třech vchodech v bytovém domě ve Štefánikově ulici. „Se zahájením úprav, které zahrnují kromě samotného zateplení obvodového pláště i výměnu vstupních dveří, střešní krytiny a opravu balkonů, počítáme v dubnu příštího roku. Dokončení stavebních prací předpokládáme během letních prázdnin,“ přiblížila vedoucí odboru správy domů bohumínské radnice Kateřina Pálková.

Jak dodala, obdobnou revitalizací projde v příštím roce také 10 vchodů bytových domů v Nerudově ulici. Ve dvou domech v ulici Čs. armády město vymění 144 oken, 6 balkónových dveří a 4 vstupní dveře. V Poděbradově ulici se nájemníci dočkají nových moderních výtahů. V zásobníku má i další projekty, jejich realizace se bude odvíjet od možností rozpočtu, případně čerpání dotací.

Na nájemném ze 4 260 městských bytů letos Bohumín vybere částku téměř 200 milionů korun. Všechny peníze investuje zpět do bytového fondu. „ Každý byt před licitací kompletně opravujeme, pokračujeme také v obnově výtahů a osvětlení za moderní a úsporné, čeká nás i nákladná výměna měřičů tepla a vody, kterou nám nařídil stát,“ připomněl Vícha.

Autor / zdroj: Jana Končítková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.