BRNO / VELKÁ NAD VELIČKOU
Věřitelé u insolvenčního soudu v Brně dali v úterý zelenou reorganizačnímu plánu Kordárny ve Velké nad Veličkou, jednoho z největších producentů kordových tkanin na světě. V jeho rámci koupí továrnu za 795,6 milionu korun skupina JET Investment, která na textilku vyhrála vyhlášený tendr.
Celé řízení o restrukturalizaci Kordárny je podle expertů v České republice průlomovým. Celé totiž probíhalo podle nového insolvenčního zákona. "Dohoda věřitelů vytvořila precedens pro budoucí případy. Vyslala jasný signál podnikům v problémech, že lze jejich situaci řešit restrukturalizací, aniž by zadlužený subjekt musel nutně spadnout do konkurzu," řekl Petr Smutný z poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers, která Kordárnu pro insolvenční řízení připravovala. Ocenil zejména skutečnost, že během příprav na restrukturalizaci mohla Kordárna posledních osm měsíců pracovat a díky novému krizovému managementu i podstatně zlepšit svoji hospodářskou kondici.
Reorganizační plán, který Valas v úterý věřitelům představil a který zároveň společnost zveřejnila v internetové verzi insolvenčního rejstříku, předpokládá, že Kordárnu koupí za 795,6 milionu korun skupina JET Investment, která na textilku vyhrála vyhlášený tendr. "Prodej Kordárny je klíčovým okamžikem celého reorganizačního plánu," zdůraznil předseda představenstva a generální ředitel Kordárny Radim Valas. Podle jeho plánu Kordárna, a. s. zanikne, nahradí ji Kordárna plus, která převezme i veškeré zaměstnance.
"Nepředpokládáme, že krizový management zůstane dál v podniku pracovat, v květnu Kordárnu předáme novým majitelům," řekl Valas. Dodal, že podle jeho informací se původní management podniku, který stál v čele továrny před zahájením insolvenčního řízení, se po odchodu krizových manažerů prakticky nezmění. "konečná rozhodnutí ale jsou v kompetenci nových vlastníků," dodal.
Brněnská společnost JET Investment kupuje podnik, který v současné době prochází reorganizační řízením, prostřednictvím své společnosti Cefeus Capital. "Cefeus Capital zvítězil v tendru v konkurenci dalších asi deseti investorů z celého světa," okomentoval investici Jiří Šmehlík ze skupiny JET Investment. Ve skupině vlastníků Kordárny sdružených v Cefeus Capital jsou podle Valase zastoupeny také bratislavská společnost Proxi Finance a Investiční fond Prosperita.
Jet Investment funguje v Česku od roku 1997. Jejím hlavním záměrem je vyhledávání investičních příležitostí na trhu, převážně do středně velkých společností z oblasti výrobního průmyslu a real estate, které považuje za perspektivní z hlediska jejich potenciálu a návratnosti investic. Firma je finančním investorem a poradenskou společností syndikující vlastní zdroje a prostředky svých klientů, převážně fyzických osob (private equity). Akvizice realizuje buď přímým nabytím společností nebo jako v případě Kordárny společností založenou speciálně za tímto účelem. Jediným akcionářem JET Investmentu je Igor Fait, který je současně předsedou představenstva a firmu aktivně řídí i z pozice ředitele. Mezi projekty společnosti JET Investment patří podniky Strojírny Poldi, PBS Třebíč nebo společnost Rolofol.
Kordárna svým věřitelům dluží přes 5,7 miliardy korun. Podle investora bude zachována výroba v současném areálu, nový majitel plánuje nadále podnikat v oboru a předpokládá nárůst výroby. Firma se tak nebude stěhovat z Velké nad Veličkou, s čímž počítaly některé konkurenční nabídky v tendru. Cílem investora je také udržení zaměstnanosti na současném stavu a její postupné navýšení. V současné době zaměstnává Kordárna ve Velké nad Veličkou asi 370 zaměstnanců.
Nový majitel by měl firmu převzít během dubna 2010. Závazky firma věřitelům splatí právě z financí získaných prodejem společnosti.
Podle předběžných výsledků roku 2009 dosáhla Kordárna konsolidovaného zisku v kategorii EBITDA (provozní zisk před odpisy, nákladovými úroky a daněmi) 4,5 milionu eur (asi 117 milionů korun). Ve stejném roce podnik pak utržil 50 milionů eur (asi 1,3 miliardy korun). "Hospodářské výsledky roku 2009 předčily naše očekávání. Musíme logicky zohlednit, jakou krizí prochází celé naše odvětví na světovém trhu a objektivní potíže spojené s insolvencí," sdělil Valas.
Kordárna je stěžejní výrobní společností skupiny KORD. Patří mezi přední evropské producenty technických tkanin pro gumárenský průmysl (pneumatiky). Mezi její zákazníky patří světoví výrobci pneumatik - například Continental, Brigestone, Loil, Nokian Tyres, Mitas a jiné. Vyrábí také technické tkaniny využívané pro produkci dopravních pásů. V insolvenčním řízení byla firma od 4. května 2009, od 14. května v úpadku.
Skupinu KORD dále tvoří společnosti Texiplast (Slovensko) a Bonitex (Polsko), které produkují technický textil pro pneumatiky, dopravní pásy a geotextilie a geomříže pro stavebnictví. Skupina se rovněž zaměřuje na výrobu polyesterových vláken ve společnosti Slovkord (Slovensko, firma je v insolvenci). Do uskupení KORD patří i obchodní a obslužné firmy – Kordtrade (v insolvenci), servisní služby zajišťuje Kordservice, Technické a úklidové služby a Kordservice SK (v insolvenci) a Slovensky hodvab (v insolvenci). Celá skupina KORD v současné době zaměstnává zhruba 1000 lidí (více než 130 je ve výpovědní lhůtě). Z toho zhruba 700 v ČR, 240 na Slovensku a 55 v Polsku. Její celkové tržby v roce 2008 dosáhly hodnoty 3,66 miliardy korun.