EKONOMIKA / Osobní finance

Poslední možnost získat dotaci na nový kotel. Výzva Středočeského kraje je aktuální

STŘEDOČESKÝ KRAJ

Po dobrých zkušenostech s kotlíkovými dotacemi v Moravskoslezském kraji, se i další kraje rozhodly poskytovat dotace na kotle. Společné jednání Ministerstva životního prostředí a Středočeského kraje o tzv.,kotlíkových dotacích“.

Přineslo dohodu na otevření výzvy obdobné jako v Moravskoslezském kraji zaměřené na podporu výměny kotlů pro vytápění domácností za modernější kotle produkující méně emisí.

„Prostřednictvím tohoto dotačního programu bude poskytována dotace domácnostem ve Středočeském kraji, které vymění ručně plněné kotle na tuhá paliva (uhlí, dřevo) za nízkoemisní plně automatické kotle na uhlí nebo biomasu (peletky) nebo jejich kombinaci,“ upřesnil náměstek Semerád s tím, že předpoklad otevření výzvy je v červnu 2013. Příspěvek z dotačního programu bude cca 50% a maximální výše dotace pak bude činit 40 000 Kč na jeden kotel.

Topná sezóna bývá pro obyvatele Středočeského kraje ve znamení vzduchu znečištěného popílkem ze spalování nekvalitního uhlí v domácích kotlích. Přitom topení tuhými palivy, tedy nejen uhlím, ale také dřevem a peletami, nemusí být synonymem neekologického topení. Problém je však ve stáří a kvalitě kotlů, které domácnosti využívají. Klasický kotel na uhlí 1. a 2. emisní třídy vyprodukuje za topnou sezónu asi 250 kg škodlivého popílku. Jedná se o tak jemný prach, že jej nedokážou odfiltrovat ani plíce a tím přímo ohrožuje zdraví.

Oproti tomu automatický kotel 3. emisní třídy vyprodukuje ročně pouze cca 6 kg popílku. Tato hodnota byla podle odborníka na vytápění Petra Lyska potvrzena i nezávislým výzkumem z Ostravské univerzity.

„Výměna starých kotlů na tuhá paliva za automatické má rozhodně smysl,“ uvádí Lysek. „Nízké emise přitom nejsou jedinou výhodou.“

Kdo má starý kotel, ten brzy tak jako tak prodělá

Automatické kotle se od těch klasických liší takřka ve všech ohledech. Jedná se o kotle s vlastním zásobníkem na palivo a dávkovačem, pomocí kterého kotel sám přikládá palivo. Ke spalování tak dochází ve zcela uzavřené komoře s řízeným přívodem spalovacího vzduchu. Hoření je tedy mnohem efektivnější – automatický kotel vykazuje účinnost asi 80%, klasický zhruba 55%.

„Díky tomu je k dosažení cílové teploty nutné spálit mnohem méně paliva, a to až o jednu třetinu,“ uvádí Lysek. „Každá topná sezóna s automatickým kotlem je oproti klasickému kotli až o 30% levnější.“

To však není jediná úspora, které se majitel nového kotle dočká. S největší pravděpodobností se totiž v blízké budoucnosti dočkáme legislativní úpravy, která bude penalizovat majitele starých kotlů prostřednictvím takzvané komínové daně.

Do několika let si na sebe kotel vydělá

Investice do nového automatického kotle s dotací se navíc svému majiteli začne vracet do pěti let. “U rodinného domu se v závislosti na jeho energetické ztrátě může jednat o úsporu mezi 7 - 10 000 Kč za sezónu,“ uvádí Lysek. „Vezmu-li cenu jednoho z nejoblíbenějších kotlů HKS Lazar EkoKomfort, která začíná na 56 000 korun, každý si dokáže vypočítat, jak moc rozumná investice to je. A teď nemluvím jen o penězích, ale také o zdraví a vůbec komfortu."

Autor / zdroj: Ondřej Šlechtický

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.