JIČÍN
Všichni víme, že Albrecht z Valdštejna patří k nevýznamnějším postavám českých dějin, konkrétně třicetileté války. Méně známé je už to, že mu náleželo právo razit mince. Dokonce měl takovou výsadu, že jeho mince musely být v plné hodnotě přijímány nejen v Čechách, ale všude tam, kam sahala habsburská moc. Mimořádně vzácné reprezentační stříbrné tolary se ale do oběhu nikdy nedostaly. Díky nové emisi České mincovny se však s mladší verzí Valdštejnovy mince z roku 1629, tzv. Jičínským tolarem, můžete seznámit.
Císař Ferdinand II. svého zasloužilého vojevůdce Albrechta z Valdštejna odměňoval za jeho služby rozsáhlými majetky a výsadami, přičemž jedním z majetků bylo roku 1626 i panství v severovýchodních Čechách. To, že ten stejný císař o několik let později (1634) nařídil jeho zavraždění, protože se začínal bát jeho rostoucího vlivu, ponechme stranou.
Centrem Valdštejnova tzv. Vévodství frýdlantského se stalo město Jičín. K tomuto vévodství patřilo i právo ražby mincí, které se přímo v Jičíně razily v letech 1626 – 1634. Zde se ve velkém množství razily zlaté mince pro potřeby větších mezinárodních plateb, drobné stříbrné tříkrejcary a také reprezentační stříbrné tolary. Po Valdštejnově smrti nechal císař všechny jeho mince prohlásit za neplatné a stahoval je z oběhu. O jejich vzácnosti v dnešní době tak není pochyb.
„Replika jičínského tolaru z roku 1629 představuje symbol Valdštejnovy vrcholící politické a vojenské moci. Na minci se Valdštejn v podstatě zpodobnil jako suverénní vladař, který chtěl ukázat svá území. Dokonce je jako vladař ztvárněn zpříma, což bylo v tehdejší době neobvyklé,“ říká Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny. Jičínský tolar je dalším přírůstkem do velice oblíbené série Hold historickým mincovnám, vyraženo bude jen 1 000 kusů a k dostání budou tolary za 1 450 Kč. Autorem repliky tolaru je akademický sochař Jan Lukáš, odborným garantem pak profesor Petr Vorel, respektovaný český historik a numismatik.