EKONOMIKA / Daně

Daňová přiznání podáte i ve Vrbně
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: isifa/thinkstock.com

Vrbno pod Pradědem

Zaměstnanci Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj vyjedou dvakrát do Vrbna pod Pradědem, aby občanům usnadnili podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2022.

V přístavbě městského úřadu budou finanční úředníci v pátek 31. března od 8 do 13 hodin a v pondělí 3. dubna od 12 do 17 hodin.

Od pondělí 27. března finanční úřad v Bruntále na týden rozšiřuje úřední hodiny své podatelny, která bude otevřena každý pracovní den od 8 do 17 hodin. Lhůta pro podání „papírového“ formuláře daňového přiznání končí v pondělí 3. dubna.

Vrbenská radnice již tradičně poskytla finančním úředníkům prostory pro jednání přímo v budově, v přístavbě městského úřadu. Tam úředníci odkontrolují, zda je daňové přiznání úplné a formálně správné, zda neschází povinné přílohy. Blízkost domova dává občanům možnost scházející listiny průběžně doplnit, opravit nesprávnosti, konzultovat s úředníky nejasnosti nebo například podat Oznámení o osvobozených příjmech. Úředníci svou přítomností ve Vrbně vychází vstříc především lidem, kteří upřednostňují osobní formu komunikace před komunikací elektronickou.

Tiskopisy daňových přiznání k ručnímu vyplnění lze získat nejen přímo od úředníků na výjezdech v obcích a na územních pracovištích finančního úřadu, ale jsou k vytištění také na www.financnisprava.cz, v záložce Daňové tiskopisy.

Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj od pondělí 27. března do pondělí 3. dubna na všech svých pracovištích, tedy i v Bruntále, rozšiřuje úřední hodiny podatelen, a to ve všech pracovních dnech od 8 do 17 hodin.

Osobní kontakt s úředníky však při podávání přiznání není nutný. Přiznání lze vyplnit i podat elektronicky prostřednictvím elektronických formulářů v aplikaci On-line finanční úřad na portálu MOJE daně. V případě, že se občan rozhodne pro elektronickou formu podání, končí jeho zákonná lhůta pro podání přiznání o měsíc později, až 2. května 2023. Návod, jak podat elektronické přiznání, naleznete v příloze v dokumentu nazvaném Jak podat elektronické přiznání.

S využitím služeb daňového poradce nebo advokáta lze podat přiznání do 3. července 2023. Stejná lhůta platí i pro daňové subjekty, které mají zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem.  

Má-li daňový subjekt nebo jeho zástupce zpřístupněnu datovou schránku, která mu byla zřízena ze zákona, nebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je povinen daňové přiznání učinit pouze elektronicky s využitím dálkového přístupu ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně.

Podrobnější informace k dani z příjmů fyzických osob za rok 2022 a k problematice podávaných daňových přiznání jsou uveřejněny na www.financnisprava.cz.

Autor / zdroj: Dalibor Otáhal

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.