EKONOMIKA / Daně

Bohumín se odmítl přidat k vládě, koeficient daně z nemovitosti nezvýší
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Pixabay

Bohumín

Na obyvatele státu dopadne další daňové zatížení. Vláda plánuje navýšit daň z nemovitosti. Pro majitele bytových i nebytových prostor a pozemků v Bohumíně to v souhrnu znamená vytáhnout z peněženek o 11 milionů korun více. Tyto peníze ve finále připadnou státu a město z nich žádný užitek mít nebude. Jeho vedení se i přesto rozhodlo nezvyšovat koeficient této daně.

V Bohumíně nyní představuje roční výnos daně z nemovitosti téměř 32 milionů korun, plánované vládní navýšení by mělo městu teoreticky přinést 11 milionů korun navíc. Z této částky však neuvidí ani korunu, byť vládní mediální příběh může vyznít tak, že veškeré vybrané peníze připadnou obcím. „Stát si částku, kterou vybereme navíc, od nás vezme jinou formou, a to krácením v rámci rozpočtového určení daní,“ upozornil starosta Bohumína Petr Vícha.

Město by se mohlo k vládnímu postupu přidat a po dvanácti letech navýšit koeficient této daně o inflaci, čímž by získalo do svého rozpočtu dalších 13 milionů korun navíc. „Na rozdíl od vlády jsme se však rozhodli neprohlubovat ekonomické zatížení občanů, firem a podniků a z naší strany tedy ke zvýšení nedojde,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Jak poznamenal, rozhodnutí města vítají nejen lidé, kteří vlastní byt či dům, ale i místní firmy a podniky. „Jsme s nimi v kontaktu a náš postoj kvitují jako podporu podnikatelské činnosti ve městě. Jejich činnost v posledních dvou letech výrazně ovlivňuje nárůst cen energií, požadavky Evropské unie na green deal a další výdaje. Nové povinnosti jim nakládá i stát. Z jejich reakce vyplývá, že by zvýšení ze strany města pochopily a respektovaly, ale náš vstřícný přístup velmi ocenily,“ podotkl starosta.

Daň z nemovitých věcí se týká pozemků, staveb a jednotek. Určuje se na základě velikosti a obec ji sama může koeficientem ještě navýšit. Plánované zvednutí základní sazby ze strany státu je součástí takzvaného konsolidačního balíčku, jehož cílem je zpomalit zadlužování státu. Pokud návrh schválí parlament a prezident, v příštím roce vybere stát od občanů a firem navíc deset miliard korun. „Až v dubnu dostanou majitelé nemovitostí složenky s vyšší částkou k zaplacení, měli by si být vědomi, že peníze navíc platí státu, nikoliv našemu městu,“ uzavřel Vícha.

Autor / zdroj: Jana Končítková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.