VOLNÝ ČAS / Přírodní krásy

Na Šumavě otevřeli další úsek cyklostezky

ŽELEZNÁ RUDA

Cyklostezka Gerlova Huť - Nová Hůrka - Prášily – Srní se může pochlubit dalším otevřeným úsekem, je jím v pořadí již čtvrtý úsek, který vede z Velkého Boru do Srní. Cyklostezka podle manažera projektu Josefa Jiřičky zajistí cyklistům i lyžařům bezpečnou a kvalitní jízdu.

Přípravy na postavení první stezky pro cyklisty v NP Šumava mezi Gerlovou Hutí (Železnou Rudou) a Srním započaly již v roce 2005. Název cyklostezky vzešel z původní studie a byl daný místy, kterými by měla vést. Celkově 25 km je rozděleno na čtyři úseky.

Stavba prvního pětikilometrového úseku z Gerlovy Huti do Nové Hůrky začala v roce 2006. Po tříleté přestávce byl loni postaven třetí úsek, který je dlouhý 6,9 kilometru a vede od Vysokých Lávek do Velkého Boru, napůl cesty mezi Prášily a Srním. Letos otevíraný čtvrtý úsek ve Velkém Boru navazuje a končí v Srní - Mechově. Přibylo tak dalších 4,2 kilometru a oba úseky vytvořily mezi těmito obcemi nové kvalitní spojení pro cyklisty a lyžaře.

Nově otevřená část cyklostezky vede většinou po staré historické cestě. Zcela nově však musel být vybudován půl kilometru dlouhý úsek, jde o opěrnou stěnu podél novodobé silnice. Zde vozovka vede 3,5 metru nad silnicí a kvůli bezpečnosti je opatřena zábradlím.

„Při stavbě opěrné stěny se použila na Šumavě ojedinělá technologie Tensartech Green Slope. Ta mimo jiné dovolí, aby v čele stěny mohla růst tráva a jak název říká, svah byl později zelený,“ řekl Josef Jiřička. Čtvrtý úsek končí u plavebního kanálu v Srní - Mechově, kde také vzniklo nové parkoviště pro dva automobily zdravotně postižených a pro dalších 15 aut. Investorem stavby je Správa NP a CHKO Šumava za přispění fondů Evropské unie, konkrétně Programu přeshraniční spolupráce Cíl 3 Česká republika - Bavorsko. Letošní stavba přišla celkem na 23,1 milionu korun, z toho stavební práce na 22,3 mil. korun. Podpora z fondů EU byla ve výši 60 procent. Bavorským partnerem projektu je Okresní úřad v Regenu.

Stále ještě zbývá postavit druhý 10 kilometrů dlouhý úsek této cyklostezky. Ten byl při přípravě rozdělen na část A a B, přičemž část B navazuje na konci třetího úseku u Vysokých Lávek a končí na Skelné. Do konce letošního roku má Správa NP a CHKO Šumava obdržet stavební povolení.

„Poslední část ze Sklené do Nové Hůrky na projektování teprve čeká. Dochází zároveň i ke změně v kofinancování stavby. Žádosti o podporu budou nově směřovat na adresu Operačního programu životního prostředí,“ upřesnil Jiřička.

Stavbou cyklostezky chce Správa NP a CHKO Šumava vybudovat na majetku státu infrastrukturu potřebnou pro šetrný cestovní ruch, která bude sloužit oběma obcím i návštěvníkům tohoto koutu Šumavy.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.