VOLNÝ ČAS / Zoologické zahrady

Historicky první zebra v ZOO Chleby!
Nový pavilon zeber v ZOO Chleby již nezeje prázdnotou. V úterý 7. listopadu v dopoledních hodinách do něj vkročila první zebra v 26leté historii zoo. 
Autor / zdroj foto: Karolína Dufková

Chleby

Nový pavilon zeber v ZOO Chleby již nezeje prázdnotou. V úterý 7. listopadu v dopoledních hodinách do něj vkročila první zebra v 26leté historii zoo.

Stalo se tak rok a půl poté, co byla zahájena stavba pavilonu určeného přímo pro tato africká zvířata. Pomyslný základní kámen tehdy poklepal ředitel a zakladatel ZOO Chleby Ing. René Franěk s hlavním stavbyvedoucím Janem Hroudou. Exteriér je v podobném designu jako sousední lvinec (dokončený v roce 2020) a taktéž odkazuje na tradiční hliněné stavby v Timbuktu. Budova je součástí společné expozice Savana, kterou by brzy měli doplnit další afričtí kopytníci – např. prasata savanová.

První pruhovanou obyvatelkou zebřince a netrpělivě očekáváným přírůstkem v ZOO Chleby se stala téměř roční samice Dory, zástupkyně poddruhu zebry Böhmovy. Narodila se v prosinci 2022 v nedaleké ZOO Dvůr Králové, a. s.

„Jelikož nebylo možné dovézt dvě zebry naráz, protože další přicestuje později z jiné zahrady, nejprve jsme do pavilonu nastěhovali dvě oslice. Ty mají za úkol nově příchozí uklidňovat svojí přítomností a zajistit jí společnost. Zebry jsou stádová zvířata a z neznámého prostředí mohou být navíc značně nervózní. Komplikací jsme se chtěli za každou cenu vyvarovat a stěhování pro Dory tak co nejvíce usnadnit. Proto věříme, že si u nás brzy zvykne,“ upřesnil postup lektor zoo Jaroslav Dufek.

Transport a první dny v novém domově proběhly bez potíží a v současné době se Dory seznamuje s vnitřkem pavilonu, kde má potřebný klid. Pokud to počasí umožní a aklimatizace bude probíhat dobře, měla by brzy využívat venkovní krytý prostor i prostranný výběh, kde ji spatří i návštěvníci.

Pavilon je zamýšlen pro menší stádečko a Dory je tak zakladatelkou chovu zeber v zoo. 


Zebra Böhmova je poddruhem zebry stepní. Typické jsou výrazné široké pruhy bez meziproužků, které přecházejí i na hřívu. Ač se to nezdá, pruhování je u každé zebry jedinečné (podobně jako lidské otisky prstů). Ve volné přírodě tvoří obvykle tyto zebry tzv. harémy, střežené dominantním samcem, a zahrnující samice s mláďaty. Mladí samci se sdružují do mládeneckých skupin.

Autor / zdroj: Karolina Dufková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.