VOLNÝ ČAS / Zoologické zahrady

Táborští nosálové jsou pořád na větvi
Jeden z nosálů žijící v táborské zoologické zahradě. 
Autor / zdroj foto: Lucie Jonová

Tábor

Jsem z toho na větvi. Věta značící zmatenost mluvčího. U nosálů červených z táborské zoologické zahrady však jde o popis normálního stavu. Hraví nosálové totiž nejraději tráví čas šplháním po větvích, které mají ve svém velkorysém výběhu. Díky tomu, že chvíli nepostojí na jednom místě, jsou mezi návštěvníky velice oblíbení. Hlavně děti dokáží jejich dovádění sledovat hodně dlouho.

Čas od času se nosálové přece jen na chvíli zastaví a zapózují fotografům. Ti pohotovější pak mohou pořídit krásné fotky, jako se to povedl ošetřovatelce Lucii Jonové.

Nosál červený pocházející z deštných pralesů jižní Ameriky je velmi inteligentní zvíře. I díky tomu si je pořizovali indiáni, součástí jejich kmenů často bývaly nosálí samice. Tato milá a bystrá zvířata si oblíbili také první kolonizátoři, kteří je přivezli do kontinentální Evropy. V posledních letech se nosálové stali oblíbeným domácím mazlíčkem, přestože jejich chov v domácnosti není příliš vhodný. Směrnice EU však jejich chov a rozmnožování od loňského roku zakázala.

Nosálové červení tráví většinu času na stromech, kde dokonce i jí a spí. Také v ZOO Tábor ho nejčastěji najdete ve větvích, kde má díky svému šikovnému ocasu velmi dobrou stabilitu. Velice citlivý nos dokáže otáčet až o 45 stupňů. Samice žijí ve skupinách, které mají až dvě desítky jedinců. Naopak samci žijí od dvou let samotářsky a samice vyhledávají jen v době páření. Dorozumívají se různými zvuky i signály ocasem. Nosálové jsou všežravci. Živí se různými plody, hlízami, půdními živočichy, ptačími vejci a menšími hlodavci.

ZOO Tábor, která se specializuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat je během zimy od listopadu do konce března otevřena pouze o víkendech a státních svátcích od 9:00 do 16:00.

ZOO Tábor je jednou z nejmladších zoologických zahrad v Česku a zároveň rozlohou největší v jižních Čechách a největší soukromou zoo v ČR. Rozlehlý přírodní areál láká k příjemným procházkám uprostřed zeleně. Zaměřuje se na chov ohrožených druhů zvířat, nejvýznamnějším projektem je reintrodukce zubra evropského. V táborské zoologické zahradě žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů.

Autor / zdroj: Filip Sušanka

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.