VOLNÝ ČAS / Zoologické zahrady

Začátek léta je v táborské zoo ve znamení mláďat. Návštěvníky nově přivítá také malá lama

Tábor

Zubři, daňci a teď i lama. To je jen velmi krátký výčet mláďat, která se v posledních dnech s příchodem léta narodila v táborské zoologické zahradě. O nejnovější přírůstek se postaral lamí pár Navara a Martin. Jejich první mládě už prozkoumává celý výběh, návštěvníci ho tak už mohou přijít pozdravit.

„Lama Navara patří k nejoblíbenějším zvířatům nejen mezi návštěvníky, ale také mezi našimi zvířaty. Společnost jí dlouhodobě dělal beránek ovce kamerunské Čertík, ochotně se ujala i daňčího mláděte Daníka, kterého jeho matka odmítla. Na začátku loňského roku jsme Navaře přivezli partnera Martina, se kterým si ihned padli do oka. Nejnovější přírůstek je toho jasným důkazem,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Lama krotká je domestikovaným druhem lamy a vůči lidem je většinou nekonfliktní. Patří proto k nejběžnějším domácím zvířatům Jižní Ameriky. Podobně jako lama alpaka je i lama krotká typickým zvířetem především pro Bolívii a Peru, potkat ji však můžeme i na horských svazích v severním Chile, Argentině či Ekvádoru.

Sdružuje se do stád tvořených dominantním samcem a samicemi s mláďaty, kde mají jasně danou hierarchii. Samci bývají při sebemenším konfliktu velmi zuřiví. Samcům při dospívání rostou takzvané bojové zuby, kterými útočí na uši, nohy, krk a genitálie svých soků. Lamy jsou přežvýkavci, hlavní složku potravy tvoří trávy, byliny, keře a lišejníky.

Lamy byly domestikovány před více než 4 000 lety a říká se jim velbloudi Nového světa. Pro svou robustní stavbu těla se lama většinou využívala k transportu různého materiálu, denně je schopna ujít mnoho kilometrů s nákladem i 40 kilogramů. Může žít ve vysokých nadmořských výškách a to proto, že její červené krvinky na sebe váží 3x více kyslíku, než je tomu u ostatních živočichů. Lidé chovají lamy kvůli vlně a trusu, který se používá jako hnojivo nebo po vysušení jako palivo.

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech a největší soukromá zoo v Česku ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. V roce 2023 ji navštívilo 111 tisíc lidí. ZOO Tábor jen nejvíce navštěvovaným místem táborského regionu a patří mezi nejnavštěvovanější místa Jihočeského kraje. Zoo je od 1. června do 31. srpna otevřená každý den od 9:00 do 19:00.


Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Nejvýznamnějším projektem táborské zoo je reintrodukce zubra evropského do přírodních rezervací v Evropě. Podrobnosti o návratu tohoto majestátního tvora a možnosti, jak tento projekt podpořit, lze nalézt na webu zazubra.cz. Zásadním vědeckým projektem ZOO Tábor je výzkum dlouhověkosti psů a zubrů, jehož cílem je výrazně prodloužit věk. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 535 zvířat, která patří k 81 živočišným druhům. Více než polovina z chovaných druhů patří mezi ohrožené.

Autor / zdroj: -red-


Lamímu páru Navaře a Martinovi z táborské zoologické zahrady se narodilo první mládě.
Lamímu páru Navaře a Martinovi z táborské zoologické zahrady se narodilo první mládě. 
Autor / zdroj foto: ZOO Tábor/Martin Ondruch

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.