Tábor
Jednadvacet let oslaví v sobotu 31. srpna dvojice malp hnědých Máťa a Páťa z táborské zoologické zahrady. Ošetřovatelé jim připraví jejich nejoblíbenější pochoutky a s návštěvníky se podělí o zajímavosti z jejich života. Speciální narozeninové komentované krmení začne v sobotu přesně ve 13:30.
„Malpy hnědé jsou velmi neposedné a nevydrží chvíli na jednom místě. Proto je mají naši návštěvníci tak rádi. Jsou hbité a učenlivé. Největší rychlost předvedou, když ošetřovatelé přinesou jídlo, to se div nepřetrhnou. Návštěvníci to budou moct posoudit už v sobotu při speciálním komentovaném krmení. Určitě nebudou chybět jejich nejoblíbenější červíci, sarančata, hroznové víno, jablka či hrušky. A co by to bylo za narozeninovou oslavu bez rozinek a piškotů, které Máťa a Páťa úplně milují?“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.
Malpy hnědé, které chová táborská zoologická zahrada, patří na seznam ohrožených druhů CITES. Pochází z oblastí Amazonie, a přestože většinu času tráví na stromech, potravu si hledají převážně na zemi. Jsou všežravé, nejčastěji jedí ovoce, bezobratlé živočichy a malé obratlovce. Silný dlouhý ocas jim slouží jako pátá končetina. Jsou velmi inteligentní a podobně jako šimpanzi dokážou používat jednoduché nástroje, například klacky ke shazování nedostupné potravy či přírodní misky k zadržování vody. Malpy byly pozorovány také při používání kamenů k rozbíjení ořechů, což kromě šimpanzů zatím u žádného jiného živočišného druhu zaznamenáno nebylo.
Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech a největší soukromá zoo v Česku ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. V roce 2023 ji navštívilo 111 tisíc lidí. ZOO Tábor jen nejvíce navštěvovaným místem táborského regionu a patří mezi nejnavštěvovanější místa Jihočeského kraje. Zoo je od 1. června do 31. srpna otevřená každý den od 9:00 do 19:00.
Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Nejvýznamnějším projektem táborské zoo je reintrodukce zubra evropského do přírodních rezervací v Evropě. Podrobnosti o návratu tohoto majestátního tvora a možnosti, jak tento projekt podpořit, lze nalézt na webu zazubra.cz. Zásadním vědeckým projektem ZOO Tábor je výzkum dlouhověkosti psů a zubrů, jehož cílem je výrazně prodloužit věk. ZOO Tábor provozuje nejmodernější záchranné centrum CITES pro chladnomilné šelmy v Česku, jeho vybudování spolufinancoval Státní fond životního prostředí. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 535 zvířat, která patří k 81 živočišným druhům. Více než polovina z chovaných druhů patří mezi ohrožené.