VĚDA A TECHNIKA / Auto-moto

Jak správně vybrat a měnit motorový olej?
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Envato Elements

Aby váš motor vydržel v optimálním stavu co nejdelší dobu, je třeba dbát na správnou a včasnou výměnu motorového oleje. Nečekejte, až se v autě rozsvítí kontrolka.

Jak často olej v autě měnit?

Vyměnit olej v autě nám sice může autoservis, ale s trochou šikovnosti to dokážete i sami. 

Motorový olej je nejlépe měnit v pravidelných výrobcem doporučených časových intervalech. Obecně platí ale pravidlo, že motorový olej se mění po 1 roce nebo po ujetí 12 000 km – podle toho, co nastane dříve.

Při výměně jednou ročně je ideální období na podzim, aby motor, který nejvíce trpí v zimě měl nový olej. Je to i praktické spojení s celkovou přípravou automobilu na zimu.

Olej můžete vyměnit buď vypuštěním do olejové vany nebo pomocí odsávačky oleje. První způsob je pracnější, ale při tom druhém se zase nemusí vždy úspěšně podařit odsát veškerý olej napoprvé. Proto se doporučuje následně doplnit přibližně půl litru oleje a po chvilce ho znovu odsát.

Vyměňte i filtr

Při každé výměně motorového oleje je nutné vyměnit i olejový filtr. Pokud toto neučiníte, rychle si nový olej znehodnotíte nečistotami se starého filtru.

Jak vybrat motorový olej?

Pro určení správného typu oleje pro jakýkoliv vůz Vám ve většině případů postačí dva parametry.

Výkonnostní norma, kterou určuje výrobce vozu a naleznete ji v příručce k vozu a viskózní třída, kterou si určuje řidič sám dle převažujícího způsobu provozu (dálkové trasy, městské jízdy apod.).

Viskozitu motorového oleje označuje zkratka SAE

Pro účely výběru vhodného oleje nám postačí vědět, že první číslo je tzv. zimní (W = winter), udává viskozitu (laicky řečeno „tekutost“) oleje za nízkých teplot. Čím je toto číslo nižší tak, olejové čerpadlo dokáže olej rychleji dopravit na všechny mazané partie motoru a tím omezit je opotřebení (zejména ložisko turbodmychadla je na to citlivé), snížit spotřebu a emise.

Druhému číslu se říká naopak „letní“. Udává viskozitu oleje za provozní teploty oleje. Toto číslo má zejména vliv na spotřebu paliva již ohřátého motoru. Čím vyšší – tím klade olej větší odpor (zvyšuje spotřebu paliva), ale také poskytuje možnost většího teplotního a střihového namáhání. Výběrem letního čísla, lze i ovlivnit spotřebu paliva a částečně i oleje.

Na základě toho pak dělíme různé druhy motorových olejů, např. motorový olej ELF Evolution 700 STI lze považovat za standardní.

Elf Competition 700 STI Engine Oil je polosyntetický motorový olej určený pro výkon motoru v náročných provozních podmínkách. Vhodný pro benzínové a naftové motory včetně přeplňovaných motorů. Receptura splňuje požadavky pro použití v motorech s přímým vstřikováním. Prodlužuje životnost motoru.

V jednom autě lze používat rozličné oleje

V rámci jednoho automobilu můžeme střídat oleje s různými viskozitami.  Je to vhodné například tehdy, pokud auto přešlo do rukou osoby s úplně jiným stylem jízdy. Je však třeba dodržet výkonnostní parametr vybraného motorového oleje.

Pokud najíždíte ročně po dálnici větší množství km (např. 30 000 km) a vaše jízda je klidná použijete olej 5W-30, řídí-li vůz převážně žena, která jezdí kratší trasy po městě a má hodně studených startů a menší nájezd (cca 10 000 km) použijete olej 0W-30, u nájezdů někde mezi a dravějším jízdním stylem pak doporučujeme olej 5W-40

Doplňování oleje

 Pokud vám v autě ubývá olej, vždy dolévejte jen olej stejné značky a viskozity. Jednotliví výrobci používají různé přísady zlepšující mazivost a podobně. Promíchání přísad různých firem by přitom nemuselo dělat dobrotu.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.