VĚDA A TECHNIKA / Auto-moto

Škoda Auto vyrobila dvoumilionté SUV
Model KAMIQ rozšířil v roce 2019 paletu vozů značky ŠKODA o atraktivní městské SUV. V Mladé Boleslavi 1.3.2021 sjel z linky 250.000 vůz této modelové řady. 
Autor / zdroj foto: ŠKODA AUTO

V hlavním výrobním závodě společnosti Škoda Auto  v Mladé Boleslavi dnes sjel z linky dvoumiliontý vůz kategorie SUV. Jubilejní automobil je současně 250 000. vůz modelové řady Škoda Kamiq. Velký úspěch aktuálních modelových řad značky Škoda z kategorie SUV dokládá i pohled na dodávky zákazníkům v roce 2020 – modely Škoda Kodiaq, Karoq a Kamiq představují zhruba 40 procent všech celosvětově vyrobených vozů automobilky.

Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast výroby a logistiky, vysvětluje: „Dosažení hranice dvou milionů vyrobených SUV „made by Škoda“ je skvělým dokladem osobního nasazení a schopností našich zaměstnanců. Dvoumiliontý automobil je zároveň i 250 000 vůz modelové řady Škoda Kamiq – díky tomu představuje toto výrobní jubileum zcela mimořádný milník.“

Se světovou premiérou modelu Škoda Yeti v roce 2009 položila automobilka základní kámen svých úspěchů v segmentu SUV. Až do ukončení výroby v roce 2017 sjelo z linek 685 500 kusů tohoto oblíbeného modelu. Na počátku své SUV ofenzívy představila společnost Škoda Auto v témže roce i modely Škoda Kodiaq a Škoda Karoq. S klasickými přednostmi vozů značky Škoda – emocionálním designem, velkorysou nabídkou prostoru a vysokou praktičností –  navázaly oba tyto automobily na úspěchy modelu Škoda Yeti. Do dnešního dne vyrobila automobilka Škoda celkem 593 600 vozů Škoda Kodiaq a 454 800 vozů Škoda Karoq.

V roce 2019 doplnil modelové portfolio automobilky model Škoda Kamiq, který paletu SUV značky Škoda rozšířil do segmentu SUV třídy A0. V dynamicky rostoucím segmentu městských SUV spojuje typické přednosti automobilů této kategorie – má větší světlou výšku, vyšší pozici sezení, agilitu kompaktního vozu a pro značku typický emocionální design. Tyto vlastnosti oceňují zákazníci na celém světě, a tak je i díky tomu dvoumilionté vyrobené SUV značky Škoda zároveň i 250 000. vozem modelové řady Škoda Kamiq. Kromě výbavových řad Active, Ambition a Style je v nabídce i verze Škoda Kamiq Monte Carlo, jež se vyznačuje dynamickým sportovním designem. Nedávno bylo představeno i provedení Škoda Kamiq Scoutliune s robustním offroadovým vzhledem.

V září 2020 měl světovou premiéru zcela mimořádný model kategorie SUV: Škoda Enyaq iV s čistě elektrickým bateriovým pohonem je prvním modelem české automobilky, postaveným na základě modulární elektrifikované platformy koncernu Volkswagen. S tímto vozem učinila značka Škoda důležitý krok v realizaci své strategie elektromobility. Škoda Enyaq iV je navíc také jediným automobilem na bázi modulární elektrifikované platformy (MEB), který vzniká v Evropě mimo území Německa. Kromě pohonu zadních nebo všech kol si může zákazník zvolit ze tří velikostí baterií a pěti výkonnostních stupňů elektromotoru od 109 do 225 kW (148 až 306 k). Dojezd více než 520 kilometrů** zcela vyhovuje pro běžné využití.. Společnost Škoda Auto ve svém závodě v Mladé Boleslavi dosud vyrobila zhruba 1100 vozů řady Enyaq iV.

V České republice vyrábí společnost Škoda Auto své modely kategorie SUV v závodech v Mladé Boleslavi a v Kvasinách. V hlavním výrobním závodě společnosti v Mladé Boleslavi vedle modelu Škoda Kamiq vznikají i modely Škoda Enyaq iV a Škoda Karoq. Tento model vyrábí Škoda také v závodě Kvasiny, kde kromě něj sjíždí z linky i Škoda Kodiaq. Mimo Českou republiku vyrábí automobilka své modely kategorie SUV i v Číně, Rusku, Indii, na Ukrajině a na Slovensku. Na svém celosvětově největším trhu – v Číně – nabízí značka Škoda navíc i dva pro tento trh specifické deriváty Kamiq GT a Kodiaq GT. Čína je tak jediným trhem, na kterém aktuální modelové portfolio značky Škoda zahrnuje celkem pět modelů kategorie SUV. V březnu bude mít v Indii světovou premiéru model Škoda Kushaq, který je jako první sériový model automobilky postaven na platformě MQB-A0-IN, tedy na verzi modulární platformy s příčně umístěným motorem, kterou společnost Škoda Auto upravila speciálně pro tamní trh. Jako první z několika kompaktních modelů v rámci projektu INDIA 2.0 představuje Škoda Kushaq pro automobilku v Indii vstup do nové éry. Jeho světová premiéra se uskuteční 18. března 2021.

Autor / zdroj: -cra-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.