VĚDA A TECHNIKA / Vesmír

Hvězdárna Vsetín zve na konjunkci Venuše s Jupiterem
 
Autor / zdroj foto: Jiří Koňařík

Vsetín

Další z řady mimořádných pozorování připravuje Muzeum regionu Valašsko na Hvězdárně Vsetín. Ve středu 1. a čtvrtek 2. března, vždy od 18.30 do 19.30 hodin, budete moci prostřednictvím našich dalekohledů sledovat těsné přiblížení Venuše s Jupiterem.

Obě planety jsou po Slunci a Měsíci dva nejjasnější objekty na naší obloze. Jejich vzájemné přiblížení nese, stejně jako v případě dalších nebeských těles, odborný název konjunkce. Venuše a Jupiter se při ní na obloze minou ve vzdálenosti přibližně 0,5 obloukového stupně. Mezera mezi nimi tak bude jen nepatrně větší, než jak velký vidíme Měsíc v úplňku. „Venuši v dalekohledu neuvidíme pěkně kulatou. Při pohledu ze Země nám totiž ukazuje fáze podobné fázím Měsíce. Na Jupiteru nám teleskop odhalí tmavší pásy vytvořené v jeho atmosféře. V blízkosti obří planety spatříme čtyři velké měsíce Io, Europu, Ganymeda a Callisto. Kromě toho zamíříme dalekohledy také na Měsíc a naoranžovělou planetu Mars,“ pozval odborný pracovník hvězdárny Pavel Svozil.

Muzeum regionu Valašsko, pod jehož správu hvězdárna spadá od roku 2005, upozorňuje, že se pozorování uskuteční jen za vhodných podmínek. „Sledujte náš Facebook Muzeum regionu Valašsko, kde Vás nejpozději hodinu před začátkem akce upozorníme na její případné zrušení,“ doplnil na závěr Svozil.

Další podrobnosti najdete na stránkách www.muzeumvalassko.cz.

Autor / zdroj: Jiří Koňařík


Popis:
Autor / zdroj: Archiv pořadatele

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.