ČR
Zatímco vzteklina se na území České republiky prakticky nevyskytuje, ve světě si vybírá každoročně daň v podobě 55 tisíc lidských obětí. Lidé by se proto měli nechat očkovat, než vycestují za hranice.
Zatímco veterinární zákon ukládá majitelům tří- až šestiměsíčních psů, lišek a jezevců žijících v zajetí, že mají nechat svá zvířata očkovat proti vzteklině a dále je nechávali přeočkovávat, vlastní očkování už lidé při cestách do exotických destinací podceňují.
"I turisté by si ale měli uvědomit, že reálné nakažení vzteklinou na ně číhá v Turecku, na Balkáně, v severní Africe, v Egyptě, ale i v asijských zemích. Jelikož jde opravdu o smrtelné onemocnění, není dobré toto nebezpečí brát na lehkou váhu," uvedl mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS ČR) Josef Duben.
V souvislosti s nebezpečím, které vzteklina pro lidský organismus představuje, připomenul Mezinárodní úřad pro zdraví zvířat (OIE) neúprosnou statistiku. Z té vyplývá, že každých deset minut zemře ve světě člověk na vzteklinu. Ročně pak vzteklina usmrtí 55 tisíc lidí. Skutečné číslo však může být vyšší, tvrdí Duben.
Zhruba 99 procent případů je způsobeno pokousáním infikovaným psy, ale třeba i opicemi. V Evropě jsou nejčastějšími zdroji nákazy lišky. V některých zemích jsou to ale třeba zdivočelí pouliční psi a kočky.
Vzteklina způsobuje více úmrtí než jakékoliv jiné infekční onemocnění. Ohrožené jsou zejména děti, ale i turisté. V ČR je riziko vztekliny podle veterinářů v současnosti malé. Poslední případ byl zaznamenán u lišek v dubnu 2002. Česko uznala OIE za zemi, kde se vzteklina nevyskytuje, v roce 2004.
SVS ČR varuje, že každé poranění od zvířete je nutné prověřit, zejména pokud jde o zvíře neznámého původu nebo volně žijícího živočicha. Laboratorní vyšetření v Česku provádí Národní referenční laboratoř pro vzteklinu ve Státním veterinárním ústavu Praha a Státní veterinární ústav Olomouc.