Inhalování je vhodné pro alergiky, astmatiky, pro ty, kteří trpí častými infekcemi dýchacích cest, pomůže i při rýmě a nachlazení a je také skvělou prevencí. Samotné inhalování nemusí být příjemné a má také určitá pravidla. Jak na to? Vysvětluje MUDr. Magdalena Popelková, primářka Oddělení tuberkulózy a respiračních nemocí v Nemocnici s poliklinikou Česká Lípa.
Inhalace je léčebný postup, při němž pacient vdechuje páry minerálních vod, roztoků léků nebo jejich aerosolů. Inhalovat lze pomocí speciálního přístroje - inhalátoru, nebo vdechováním par vroucí kapaliny. Inhalační terapie má velmi dávné kořeny. Již za dob Hippokrata byly inhalovány látky, jako je mentol a eukalyptus, pro léčbu dýchacího traktu. "První inhalace tekutiny přišla v 19. století, kdy byl vyroben první kompresorový inhalátor, ale teprve s objevy nových léků a inhalačních systémů dosáhla skutečného rozvoje a v dnešní době si již léčbu plicních nemocí bez této metody neumíme představit," říká MUDr. Magdalena Popelková, primářka z plicního oddělení Nemocni s poliklinikou v České Lípě.
Jako prevence
Pro prevenci před nachlazením postačí podle lékařky inhalace jedenkrát denně po dobu pěti minut. Používají se minerální vody - Vincentka nebo Bílinská kyselka, neboť šetrným způsobem odstraní otok sliznic dýchacích cest a zároveň pomohou s rozpouštěním hlenu. Při chronickém astmatu a alergiích se frekvence doporučené inhalace zvyšuje podle stavu onemocnění a také se dávají do inhalátoru různá léčiva.
Správná technika
Důležitá je technika inhalování. "Standardně pacient sedí, trup má mírně předkloněn, hlava je v mírném záklonu. Dýchání musí být klidné, s občasným hlubokým nádechem a s několikasekundovým zadržením dechu, po němž následuje volný výdech. Při inhalaci ústy pacient nadechuje ústy a vydechuje nosem. Po inhalaci by neměl vycházet 20 minut ven. Nevhodná je inhalace bezprostředně po jídle," varuje MUDr. Magdalena Popelková.
Správný výběr
"Ve své klinické praxi využívám s oblibou nebulizátory Philips Respironics, které jsou kompresorové. Jejich velkou výhodou je kromě tichosti přístroje, přijatelné ceny a kvalitního designu, zejména jedinečná nebulizační technologie Side Stream, která vytváří optimální aerosol," říká lékařka. Usazování aerosolu v různých oddílech respiračního systému závisí na chemických a fyzikálních faktorech. Nejdůležitější z toho je aerodynamický rozměr částic připravený přístrojem. Částice s větším rozměrem než 20 um se zastaví v horních dýchacích cestách (nos, phafynx -hltan, larynx- hrtan). Částice o velikosti 0,5-5 um jsou schopné dosáhnout dolních dýchacích cest (trachea - průdušnice, bronchy - průdušky, bronchioly - průdušinky, alveoly - plicní sklípky) a tvoří tím respirabilní frakci. Aerosoly s velikostí částic 10 um jsou vhodné pro léčbu patologických nemocí horních cest dýchacích. Aerosoly s velikostí částic 2ug pro léčbu dolních cest dýchacích a aerosoly s velikostí částic 2-0,5 um jsou schopny dostat se až do alveol. Navíc umožňuje radikální snížení doby inhalace z běžných 15 na pouhých 6 - 8 minut, což ocení zejména rodiče, jejichž děti u inhalátorů příliš dlouho nevydrží.
Výhody inhalace
1. Dosažení vysoké koncentrace léčiva ve specifické oblasti
2. Odstraňuje otok a tím zlepšuje průchodnost dýchacích cest
3. Rozpouští přebytečné hleny
4. Má vliv na celkové zlepšení přirozených funkcí sliznice dýchacích cest, je dobrou prevencí proti chřipce a nachlazení