KRÁSA A ZDRAVÍ / Krása a zdraví

Užívání drog v těhotenství může způsobit i smrt plodu

Ženy, které v průběhu těhotenství užívají drogy, musí počítat i s tím, že plod uhyne ještě v děloze. Smrt plodu, která následuje po odtržení placenty, je pouze jedním z rizik, která lékaři spojují s užíváním pervitinu, amfetaminu a kokainu.

Vyhráno přitom nemá žena ani tehdy, pokud dítě úspěšně donosí a porodí. "U dětí, jejichž matky si ani během těhotenství některou z těchto drog neodpustily, se častěji setkáváme s vrozenými vadami a abnormálním vývojem. Takoví novorozenci mají i nižší porodní hmotnost, jejich růst je zpomalený. Nezřídka se takové dítě narodí předčasně," vyjmenoval psychiatr Karel Nešpor úskalí, kterým porodníci u drogově závislých rodiček čelí. Současně dodal, že výzkumy ukázaly i to, že v pozdějším věku tyto děti trpí mnohem častěji poruchami chování, a to jak v rodině, tak ve škole.

Nižší porodní váha je charakteristická také pro děti žen, které jako těhotné užívaly drogy z konopí. Porodníci se u jejich dětí kromě toho setkávají i s menším obvodem hlavy. Tito novorozenci se prý také někdy potýkají s abstinenčními příznaky. Nešpor pak poukazuje také na další zajímavost. "Prakticky důležité je zjištění, že kanabinoidy zvyšují zranitelnost vyvíjejícího se mozku alkoholem," zdůraznil.

Nezvykle nízkou porodní váhu mají i miminka matek závislých na opioidech. Užívání heroinu či kodeinu v průběhu těhotenství tak může, pokud si přímo nevyžádá smrt plodu či předčasný porod, vést k chudokrevnosti, žloutence či zánětlivému onemocnění srdečních chlopní a vnitřní výstelky srdce - tzv. endokarditidě. Zdaleka přitom nejde o konečný výčet. "Rizika s sebou přináší patrně i metadon, a to například při rozvoji mozkové kůry a zrakových funkcí. O něco bezpečnější je patrně buprenorfin, také on však znamená pro plod určitá rizika," říká Nešpor.

Rizikové však nejsou jenom drogy, ale i léky. Pěknou paseku tak dokážou natropit sedativa. "Podávání benzodiazepinů v prvním trimestru je spojeno s malým, avšak významným rizikem takových vrozených vad, jakým je například rozštěp patra," uzavřel psychiatr.

Podle průzkumu z roku 1999 požívají alkoholické nápoje před otěhotněním až tři čtvrtiny Češek. Třetina z nich přitom v pití alkoholu pokračuje ještě po dobu prvních tří měsíců těhotenství. Dalších 16 procent si mok s obsahem alkoholu neodpustí ani ve druhém trimestru.

Autor / zdroj: MEDIAFAX

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.