MAGAZÍN / Zajímavosti

13.2.2010

Zdeněk Bradáč vytvořil v Liberci nový světový rekord

LIBEREC

Jen těžko uvěřitelný rekord vytvořil koncem tohoto týdne v Liberci dvaadvacetiletý kouzelník a eskapolog Zdeněk Bradáč. Za 24 hodin v kuse, beze spánku a odpočinku, vyjma několika chvilkových přestávek na protažení, dokázal uniknout z pravých policejních pout 10.625krát.

Tento famózní výkon tak posunul mladého kouzelníka k dalšímu zápisu do Guinnessovy knihy rekordů. Aktuálně drží 9 zatím nikým nepřekonaných světových rekordů.

A protože 24 hodin je skutečně dlouhá doba, když ji člověk tráví pořád v téměř stejné poloze, na jedné židli, rozhodl se Zdeněk Bradáč navíc pokořit již ustanovený rekord v počtu úniků z pout za jednu hodinu. To se mu podařilo v druhé hodině 24hodinového únikového maratonu. Ze želízek se totiž dokázal vyprostit 627krát.

Původně přitom předpokládal, že za tento čas udělá přibližně 400 úniků. Tímto výkonem tak s přehledem překonal britského mistra v únicích Stuarta Burrella, který se za jednu hodinu dostal z pout 301krát a tento rekord držel dlouhých sedm let.

"Jsem strašně rád, že to je za mnou. Nedoufal jsem, že dokážu tolik úniků. Děkuji moc svým asistentům," uvedl bezprostředně po dokončení rekordu vyčerpaný Zdeněk Bradáč.

Zdeněk Bradáč svůj unikátní rekord odstartoval v pátek 12. února 2009 v 9.16 hodin dopoledne v sále Filmového klubu v Liberci - Vesci. Aby mohl být nový rekord oficiálně uznán Guinessovou organizací, bylo zapotřebí, aby celý pokus nepřetržitě sledovali svědci, kteří rekord dokumentovali a sčítali úniky. Na místě byl také policista a několik asistentů, kteří se postupně střídali a Zdeňkovi nasazovali pouta. Kouzelníka v druhé půli maratonu netrápila jen velká únava, ale také namožené zápěstí. Ostré zuby kovových želízek se nelítostně zařezávaly do jeho předloktí. Nevyhnul se ani bolestivým otlačeninám. Celý rekord Zdeněk zakončil přesně v 9.16 hodin 13. února.

Kouzelník Zdeněk Bradáč, který na sebe už několikrát upozornil svými zápisy do Guinnessovy knihy rekordů (v oboru žonglování, karetní manipulaci a eskapologii - úniky), se v letošním roce připravuje na ještě neuvěřitelnější výkony. Chce překonat více rekordů, než za poslední tři roky a poté se hodlá plně věnovat kouzlům. "Rozhodl jsem se i letos věnovat hodně času lámání světových rekordů a rád bych jich do konce roku držel současně 25," říká nejúspěšnější český lamač rekordů. V letošním roce se chystá například žonglovat se čtyřmi míčky pod vodou nebo uniknout ze svěrací kazajky.

V loňském roce se zapsal do Guinnessovy knihy po zlomení náročného rekordu v jabloneckém bazénu. Tam se mu povedlo uniknout z jednoho a následně ze tří párů policejních pout pod vodou v rekordních časech. Ze tří párů pout se vyprostil za 38.69 sekundy. Vloni také zazářil v německém Hamburku, kde se dostal z jednoho páru pout na souši v čase 1.66 sekundy. Čímž je podle Guinnessovy knihy rekordů "Nejrychlejší eskapolog všech dob".

Autor / zdroj: Jan Král

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Příbramské hokejistky mají tah na branku

Město Příbram má řadu sportovců a klubů získávajících nejvyšší ocenění na české i světové sportovní scéně. Mezi ně patří také hokejistky HC Příbram, k

Post

3 500 ošetřených pacientů za dva roky – taková je bilance šumperské chirurgické ambulance

Na začátku roku 2017 otevřela Jesenická nemocnice v Šumperku chirurgickou ambulanci ve snaze přiblížit se místním i jejich potřebám. Po více než dvou

Post

Jičínská nemocniční lékárna bude držet o svátcích lékárenskou pohotovostní službu

Nemocniční lékárna U Brány se domluvila se soukromou lékárnou Trio na pohotovostní lékárenské službě ve státní svátky, kdy jsou dle zákona zavřeny i v

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA