ZAJÍMAVOSTI / Zajímavosti

Život v kufříku - aby i odložené děti měly své první vzpomínky
 
Autor / zdroj foto: Eliška Čermáková

Jindřichův Hradec

Pod heslem, že každé dítě má právo znát svůj příběh, chystají už deset let sestřičky v jindřichohradecké porodnici novorozencům, kterým není z různých důvodu dopřáno vyrůstat ve své biologické rodině, kufřík plný prvních vzpomínek. 

Za tu dobu připravily sestřičky kufříky pro 28 dětí. Vznikají tak vzpomínky od samého začátku jejich života, aby jednou netápaly, jak přišly na svět, jak vypadaly a zda je vůbec měl někdo rád. Od roku 2017 je porodnice zapojena do projektu Nadačního fondu La Vida Loca.

„V každém kufříku je fotoalbum, kam dětem vložíme jejich první fotografie, deníček, ve kterém necháváme vzkazy nebo třeba první hračka, dudlík, čepička a bačkůrky,“ popsala obsah kufříku vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Jindřichův Hradec Jitka Machová. Na konci ledna poslal nadační fond do jindřichohradecké porodnice dalších pět kufříků. Do projektu Život v kufříku je v současné době zapojeno celkem 63 porodnic.

Kufříky jsou určeny dětem, které z porodnice míří do přechodné pěstounské péče, než se pro ně najde náhradní rodina. Dříve tyto děti neměly na první dny svého života žádnou památku nebo fotografii, neznaly svou minulost. Díky spolupráci s Nadačním fondem La Vida Loca s nimi od narození putuje kufřík vzpomínek, do kterého jim pak mohou cokoli osobního přidat i přechodní pěstouni nebo další pečující.

Více informací o projektu najdete na webu zivotvkufriku.cz.

Autor / zdroj: Eliška Čermáková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.