Na Štědrý den a oba vánoční svátky budou mít děti do 15 let vstup do Zoo Praha za 1 Kč. Na Nový rok potom všichni Pražané – prokázat se budou moci kartou či aplikací Lítačka. Počínaje dneškem až do 26. prosince mohou lidé nosit zvířatům jedlé dárky. Vítaná jsou jablka, mrkev či neslazené suché pečivo. Mezi svátky se mohou návštěvníci pražské zoo těšit také na tradiční nadílku u zvířat – od 27. do 29. prosince budou vybrané druhy dostávat neprodané vánoční stromky. Jak si s nimi poradí gorily, sloni nebo třeba papoušci?
Umělé venkovní kluziště, které letos poprvé doplnilo vánoční trhy na Velkém náměstí, bude možné využívat celou zimu. Po svátcích se přesune na Masarykovo náměstí, kde bude bruslařům k dispozici přibližně měsíc. Na další dva měsíce se pak opět přesune jinam, umístěno bude v blízkosti nového fotbalového stadionu v Malšovicích.
Ostravská zoologická zahrada chová čáje obojkové od roku 2000. Poprvé chovný pár těchto jihoamerických ptáků úspěšně zahnízdil před deseti lety, kdy odchoval jednoho potomka. Od té doby se ptáci o hnízdění pokoušeli, ale nedařilo se jim. Až v letošním roce úspěšně odchovali další mládě. Nebylo ale jejich vlastní, nýbrž adoptované. Ptačí rodiče i chovatelé tak mohli získat další cenné zkušenosti.
Mimořádný dárek připravilo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Po celé vánoční svátky, tedy od 22. do 30. prosince bude pro všechny návštěvníky vstup zdarma, včetně vánočního tvoření ve středu 27. prosince.
Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání schválila svěření pozemku o výměře téměř 150 tisíc metrů čtverečných městské části Praha – Šeberov. Ta ho pronajme sportovnímu klubu Slavia Praha, který zde vybuduje sportovní areál pro studenty fotbalové akademie, ale i pro veřejnost a pro žáky aktuálně budované základní školy v sousedství areálu.
Ježíškovy vánoční trhy neodmyslitelně patří k druhému adventu na Božím Daru více než jedno desetiletí. Z historie víme, že hornické město Boží Dar získalo právo pořádat trhy už v době svého založení
Venkovní teploty příznivě přispěly k tomu, že ve Velké Bystřici již vytvořili kvalitní led a od soboty 2. prosince ve 13 hod. se spustil provoz kluziště pro veřejnost.
V neděli 3. prosince rozsvítí Zoo Praha svůj vánoční strom na Veselovského louce. Návštěvníci se mohou těšit na průvod, betlém, vánoční koledy v provedení dětského pěveckého sboru a také vzácné hosty – herce Ondřeje Vetchého a taneční pár z probíhající řady soutěže StarDance cukráře Josefa Maršálka a jeho taneční partnerku Adrianu Maškovou. Od 15.30 bude vstup pro návštěvníky za symbolických 50 Kč.
První adventní neděle připadá na 3. prosince. O celém víkendu se tak budou v jižních Čechách rozsvěcovat vánoční stromky a naplno tak začne adventní čas. Akcí se chystá opravdu spousta. V Hluboké nad Vltavou rozzáří tisíce světýlek tamní zoo, z budějovické Černé věže slétne anděl a trhy se chystají také na budějovickém výstavišti.