Archív článků

26. 5. 2009 6:30:00

Avizované vlaky HighJet firmy Student Agency na trasu Praha - Ostrava zatím nevyjedou

PRAHA / OSTRAVA - Diskutované luxusní vlaky HighJet firmy Student Agency, které měly na trase Praha-Ostrava "drtit" Pedolina Českých drah, na trať zatím nevyjedou. Už před měsícem to jako jednu z možností sdělil majitel Radim Jančura, včera ji potvrdil.

Žluté vlaky HighJet se měly původně rozjet na nedotované trati Praha - Ostrava, Student Agency mělo na financování pětice souprav přislíbeno 1,6 miliardy korun. Jenže "pes" je podle Jančury "zakopaný" v dotacích pro České dráhy, které projekt zhatily.

České dráhy loni inkasovaly za provozování regionálních spojů od krajů 4,6 mld. Kč, další 3,7 mld. na dotacích od ministerstva dopravy za provozování rychlíků. Od krajů letos ale chtěly o 3,2 mld. navíc, to aby pokryly ztrátu za provozování regionální spojů, kraje však zaplatí více jen o šest procent. Letos by tak měl vzniklou ztrátu zaplatit mimořádnou injekcí stát. Podle Jančury je však ve hře i další možnost, a to, že by ministerstvo zvýšilo dotace Českým drahám na rychlíkové spoje s tím, že by dotovalo i spoje EC/IC, což dříve neplatilo. "Vlaky HighJet mají být konkurencí nedotovaným Pendolinům co do luxusu, část cestujících ale mají přebrat i také dosud nedotovaným vlakům EC/IC. Nechceme se proto do tohoto projektu pouštět, a to, dokud nebudou jasně dané podmínky na trhu," sdělil Jančura.

Každopádně celý projekt vlaků HighJet, ale v ohrožení není, vyjet totiž mají i na dotované rychlíkové tratě. Zde záleží na tom, zda ministerstvo dopravy vypíše na dálkové spoje tendry. "Žluté" rychlíky by se tak v budoucnu mohly rozjet i na trati Praha - Brno, jak už před časem Radim Jančura potvrdil. Pokud by se tak stalo, Student Agency mezi těmito městy utlumí dosud úspěšné autobusové spoje.

Ministerstvo dopravy může dát do tendru buď jednotlivé tratě, logické celky, nebo oblasti. První a poslední pokus o vpuštění konkurence do dálkové dopravy se přitom odehrál v roce 2006 za ministra Milana Šimonovského (KDU-ČSL). Tendry ministerstvo tehdy vypsalo na tratě Plzeň - Most a Liberec - Pardubice, v obou ale zvítězily České dráhy. Podle Sdružení železničních společností (SŽS) to bylo díky dumpingové ceně.

Student Agency je českou firmou, která na trhu působí od roku 1993. Skupina kolem Student Agency je největším prodejcem letenek v České republice a také největším zprostředkovatelem jazykových kurzů do zahraničí. Loni utržila zhruba čtyři miliardy korun. Mimo dálkových tratí chce proniknout i na dotované regionální tratě, a to prostřednictví firmy RegioJet.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Canisterapie léčí pacienty Léčebného a rehabilitačního pracoviště Nemocnice Vítkov již sedmým rokem

Mít přítele se studeným čumákem přijde vhod, zvlášť když jen svou přítomností a dotykem léčí. Účinnou canisterapii již sedm let dopřává svým pacientům

Post

Seniory v Bohumíně bude na výlety po okolí vozit cyklorikša

Bohumín opět dostojí své pověsti cyklistického města. Nově se bude jeho ulicemi prohánět senior rikša. Dopravní prostředek připomínající tříkolku s př

Post

Držitelkou ocenění Žena regionu za Zlínský kraj se stala speciální pedagožka Lenka Ročáková

Vítězkou jubilejního desátého ročníku prestižního ocenění Žena regionu se za Zlínský kraj stala Lenka Ročáková. Pomáhá dobrovolně rodinám s dětmi a ml

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA