KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Zámek Ostrov.
Zámek Ostrov
Zámek Ostrov. 
Autor / zdroj foto: Zámek Ostrov

Zámek Ostrov / Ostrov

Ostrovský zámek je rozsáhlý komplex budov, jehož základem bylo starší sídlo zatím neznámého původu, které nechal přestavět na přelomu 15. a 16. století na renesanční zámek – rodovou rezidenci ostrovské větve hrabat Šliků, pravděpodobně Kašpar Šlik. Dnes v zámku sídlí městský úřad a turistům je přístupná Dvorana s expozicí porcelánu a občerstvením, informační centrum, expozice v podkroví a sala terreně.

Současná podoba zámeckého areálu je výsledkem úprav a přestaveb, prováděných velkovévody Toskánskými v průběhu 19. a 20. století. Znak císařského orla v kartuši, umístěný ve frontonu hlavního vstupu, pochází z doby, kdy majiteli byli velkovévodové Toskánští. Vstupní portál dokončený roku 1690 je dílem ostrovského sochaře Martina Möckela.


Dvorana
Dvorana ostrovského zámku vznikla zastřešením původně otevřeného zámeckého nádvoří. Kromě podatelny městského úřadu zde najdete také výborné občerstvení Caffé na zámku a zajímavé výstavy. Trvale je zde umístěna panelová výstava z historie zámku pod názvem “Zámecký areál v proměnách času“. Od června roku 2019 si zde můžete prohlédnout expozici ostrovského porcelánu z kdysi slavné porcelánky “Puls”.

Palác princů
Dnes je Palác princů sídlem Městské knihovny. Je zde umístěn také archiv, kronika města a zázemí pro badatelskou činnost. Součástí areálu je také prosklená Oranžerie Václava Havla, jejíž prosluněný prostor je využíván k výstavám, koncertům a nejrůznější prezentační účely.

Sala Terrena
Sala terrena ostrovského zámku je prostor, který byl původně otevřený přímo do zámecké zahrady. Dnes je prostor uzavřen a nachází se tu jedna ze dvou výstavních síní.

Expozice v podkroví
Unikátní výstava „Šlikové a mincování“ na ostrovském zámku se těší návštěvnosti laické i odborné veřejnosti od roku 2015, kdy byl zámek otevřen po rozsáhlé rekonstrukci. K nejzajímavějším exponátům patří šlikovská kazeta, kterou zdobí 44 mincí (jáchymovské a plánské tolary) a na víku najdete krušnohorské medaile z jáchymovské mincovny. Jde o dílo evropského významu, které bylo prohlášeno národní kulturní památkou.

Uvidíte svatební pohár, věnovaný Marií z Redernu (roz. Šlikovou) k jeho třetí svatbě s Urschulou Sofií von Oppensdorf, dostane se vám možnost si prohlédnout faksimile Majestátu Rudolfa II. Habsburského a zástavní listiny Zikmunda II., kterou v roce 1434 zastavil město Ostrov i město a panství Loket Kašparu Šlikovi a jeho dědicům. I nadále si můžete prohlédnout národní kulturní památku – Šlikovskou stříbrnou pokladnici, zlatým hřebem výstavy je údajný popravčí meč kata Mydláře ze 17. století.


Z historie zámku
Ve třicátých a čtyřicátých letech 17. století byl zámek upraven a rozšířen Juliem Jindřichem, vévodou Sasko-Lauenburským. V letech 1685-1690 nechal Julius František, vévoda Sasko-Lauenburský před původním šlikovským zámkem přistavět zámek nový – tzv. Lauenburský. Na výstavbě zámku se podíleli významní stavitelé Abrahám Leuthner, Kryštof Dientzenhofer a Giulio Broggi. Po požáru roku 1691 byl šlikovský zámek upraven jako vedlejší zámecké křídlo.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.

Autor / zdroj: -red -

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.