KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Děti mohou šluknovský zámek poznat také za pomoci pastelek. Za vidění stojí i zámecký park
 
Autor / zdroj foto: Zámek Šluknov

Zámek Šluknov / Šluknov

Šluknovský zámek má prvorepublikový prohlídkový okruh, v jehož rámci jsou otevřeny téměř všechny prostory zámku, včetně dobových místností s původními exponáty.

Prvorepublikový okruh
Prvorepublikový okruh je věnován poslednímu majiteli Šluknovského panství Ervínu Leopoldovi Nostitz-Rineckovi. Během prohlídky tak procházíte jeho soukromým apartmánem, kde máte možnost spatřit kancelář, šatnu, ložnici, dětský pokoj, jídelnu a navštívíte i jeho oficiální kancelář. Prohlídka zámku je pro děti zpestřena za pomoci knižního průvodce „S pastelkami po Šluknovském zámku“, se kterým děti poznávají zámek za pomoci pastelek, úkolů a otázek, které zkouší jejich pozornost a paměť.

Zámecký park
K zámeckému parku se nedochovaly téměř žádné archválie, jisté však je, že k zámku patřil dříve hrazený okrsek s dřevěnými domky služebnictva a uvnitř jeho zdí pak po zboření domků byl založen park.

Současná podoba parku ve stylu anglického krajinářského romantismu je pravděpodobně z 2. poloviny 19. století. Na dobových obrázcích a fotografiích z počátku 20. století je zámecký park několikrát zachycen. V blízkosti zámku byla v té době růžová zahrada a do vlastního parku se u nádvoří zámku vstupovalo dřevěným loubím. Zámecký park sloužil až do počátku 20. století výhradně majitelům zámku. Do roku 1945 byl občas otevřen i pro veřejnost (neděle a svátky) a konaly se zde nejrůznější městské slavnosti, např. „Hon na divého muže".


Z historie zámku
Území, na kterém postupně šluknovské panství vznikalo, patřilo původně k míšeňské marce. Ve 2. polovině 13. století se spolu s panstvím Hohnštejn stalo vlastnictvím Berků z Dubé a patřilo jim prakticky až do doby vlády Jiřího z Poděbrad, kdy byla ve Šluknově vybudována tvrz, která se poprvé připomíná v roce 1487 jako majetek saského maršála Hugolda ze  Šlejnic.  Bylo to dřevěné panské sídlo, k němuž náležel pivovar, sladovna a zahrada, kde se pěstoval chmel.

V roce 1566 panství Šluknov obdržel Arnošt ze Šlejnic, který pravděpodobně po smrti svého otce Jiřího ze Šlejnic nechal na místě původní tvrze vybudovat mezi léty 1566 - 1573 nové reprezentační sídlo ve stylu saské renesance.

Po druhé světové válce byl Šluknov jako německý majetek konfiskován a vlastníkem se stalo město Šluknov. 4 října 1949 se v prostorách zámku slavnostně otevřelo městské muzeum.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.