Zřícenina hradu Cimburk / Koryčany
Hrad Cimburk se nachází v blízkosti města Koryčany v nadmořské výšce 421 m. n. m. Hrad zaujímal strategickou polohu u křižovatky dvou dopravních cest, a to cesty od Uherského Hradiště kolem hradu Buchlova na Stupavu a Koryčany a cesty vedoucí z Kroměříže do Střílek, dále pak přes Koryčany až do Hustopeč.
K hradu Cimburk se váže spousta pověstí.
Studánka Panímísa
Tetka Apolena vyložila o lesním dolíku a jeho studeném prameni, svedeném sem malým potrubím, místní lidovou pověst:
„Tož tady kdysi průdil silný prameň tejto vody, až se tu z ní udělala taková veliká mísa. Kterýsi pán z Cimburka prý si vzal za ženu chudobnů dívku z lidu. Jeho rodina se chtěla tej paní zbavit a tož ju sem chodili do tej studenej vody namáčet, až chuděrka zchřadla. A tož sa včíl říká temuto místu Panímísa.“
O čarovné podkově
Stařenka Šimečková z Moravan sbírala s vnukem pod Cimburkem houby. Když holí prohrábla listí pod keřem, našla velkou podkovu, jejíž konce byly dobrý loket od sebe vzdáleny. Na podkově byla vyryta divná písmena. Počítala již, kolik dostane od kováře a zavolala vnuka. Vtom prý podkova zmizela a zůstal jí jen prázdný košík.
Skrýš loupežníků
V opuštěném Cimburku se skrývali zloději a loupežníci. Mezi nimi byl též jakýsi Pečinka, po němž se až do dneška jmenuje blízká rokle se skaliskem „Pečinkova skála“.
Pečinka si našel společníka jménem Anděl. Společně vykradli zámek v Buchlovicích a prodávali pak drahocenné věci v Kyjově. Když se kumpáni nepohodli, udal Pečinka Anděla loveckému právu v Buchlovicích. Anděl byl chycen a na hrdle potrestán.
O Pečínkově skále
V době, kdy přestal hrad Cimburk sloužit jako sídlo majitelů panství a obývali jej poddaní, se tmavé a husté okolní lesy stávaly skrýší všelijakých lapků. Lapkové vyhledávali především opuštěná skaliska a pukliny ve stráních. A právě v jedné ze skal, kde se už dávno nelámal kámen, našel úkryt jistý Pečínka z Koryčan, známý pytlák a mnohokrát trestaný zloděj.
K Pečínkovi se brzy přidal ještě vykutálenější druh, nějaký Josef Anděl z Buchlovic. Ten se dokonce vloupal do buchlovského hradu. Ukradl tenkrát mnoho koberců, gobelínů a jiných cenností, které pak společně se svým druhem Pečínkou ukryl ve vzpomínané skále. Odtud občas vycházeli do nedalekého Kyjova, aby cenné věci prodali překupníkům. Když přišlo na dělení utržených peněz, vznikl spor a Pečínka udal Anděla úřadům. Vyzradil také, kde mají společnou skrýš. Nato byli oba zloději zatčeni a uvězněni. Pečínku uvěznili v Kyjově a Anděla ve věži hradu Buchlova. Oba lapkové nakonec propadli trestu smrti.
Od té doby se nazývá kulatá věž na Buchlově Andělkou a skála poblíž hradu Cimburku nese jméno Pečínkova.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu hradu Cimburk.