KAM NA VÝLET / Hvězdárny a planetária

Konopiště patří mezi nejvýznamnější kulturní památky. Vnitřní vybavení tvoří vzácné umělecké sbírky i technické památky
 
Autor / zdroj foto: Zámek Konopiště

Zámek Konopiště / Benešov

Zámek Konopiště patří k nejvýznamnějším kulturním památkám v České republice. Je hodnotný především jako stavba, v jejíž hmotné struktuře se dochovaly podstatné části mohutné středověké pevnosti výrazného architektonického typu, jaký se v Čechách vyskytl jenom výjimečně. Velkou proslulost získal zámek svým vnitřní vybavením se vzácnými uměleckými sbírkami a technickými památkami.

Gotické sklepení
Projděte se původními gotickými sklepy, vytesaných do žulového podloží. Nacházejí se pod horním nádvořím a tvoří systém chodeb a sklepních místností.Valené gotické klenby se střídají s kamennými neopracovanými stropy, cihlové schody s kamennými stupni. Teplota se pohybuje kolem 13°C, takže nezapomeňte své ratolesti pořádně obléct.

Soukromé pokoje rodiny Františka Ferdinanda d'Este
Expozice instalována podle dobové fotodokumentace a inventárních seznamů tak, jak byly zařízeny v době, kdy na zámku žil František Ferdinand. Krom samotných pokojů Františka a jeho ženy uvidíte i ložnici mládenců - Maxe a Ernesta, hernu dětí a pokoje obývané vychovatelem Abbé Stanovským a vychovatelkou. Na závěr si projdete ložnici Žofinky a hudební salon.

Lovecká trasa
Prohlídku zahájíte v lovecké chodbě s trofejemi zvěře, ulovené arcivévodou Františkem Ferdinandem. Jen v této chodbě je jich vystaveno přes 800 kusů. Dále vstoupíte na tajné schodiště ve věži nebo do Prachovnice a nakonec vás čeká balkon na severním křídle.


O zámku
Konopiště založil nedaleko svého rodového sídla Benešova kolem roku 1294 pravděpodobně pražský biskup Tobiáš z Benešova a to podle vzoru francouzských pevností, s válcovými věžemi, s parkánem, čtyřmi branami a padacím mostem.

První zásah do středověké struktury hradu byl proveden koncem 15. století Jiřím ze Šternberka, dále pak začátkem 17. století Hodějovskými z Hodějova. V barokní rezidenci proměnili Konopiště v 18. století Vrtbové z Vrtby. V roce 1887 koupil zámek s celým panstvím od Lobkoviců František Ferdinand d´Este, od r. 1896 následník císařského trůnu. Arcivévoda dal zámek přestavět v historizujícím stylu a jeho okolí přeměnil v krajinářský park. Na ploše bývalé barokní zahrady založil Růžovou zahradu se skleníky.

Na Konopišti má dlouhou tradici i chov medvědů. První medvědy si pořídili v polovině 19. století Lobkovicové a arcivévoda František Ferdinand d´Este v tradici pokračoval.V současnosti se na Konopišti chová vzácný druh medvěda ušatého (himalajského).


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.