KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Rozhledna Milada.
Rozhledna Milada nabízí výhled na Orlík, Kamýk, vltavskou podkovu a při dobré viditelnosti i na Šumavu
Rozhledna Milada.  
Autor / zdroj foto: rozhlednovymrajem.cz

Rozhledna Milada / Milešov

Rozhledna Milada stojící na vrchu Krchov nad Orlickou přehradou nabízí výhled na Orlík, Kamýk, vltavskou podkovu a při dobré viditelnosti i na Šumavu.

Rozhledna Milada je postavena na krásném místě nad podkovou řeky Vltavy, na jejím pravém břehu, hned pod Orlickou přehradou. Za dobré viditelnosti je možné dohlédnout jihozápadním směrem až na Šumavu, kde lze rozeznat množství vrcholů jako Boubín, Libín, Poledník nebo třeba Kleť. Nejblíže v dosahu je možné vidět poutní Kostel Maková u Smolotel.

Rozhledna sama je z okolí nejlépe viditelná z Krásné Hory nad Vltavou, Kamýku nad Vltavou, ale i z odbočky ze Strakonické silnice směrem na přehradu Orlík, z její dlouhé rovné části.

Byla postavena v letech 2014 až 2017 svépomocí a výhradně ze soukromých prostředků bez čerpání dotací. Jako stavební materiál byly použity smrkové a modřínové hranoly o rozměrech 22 x 22 centimetrů, kovové nerezově upravené spojovací prvky a schodiště. Má celkem 9 poschodí a celkovou výšku 29,7 metru. Na kopci Krchov vysokém 489 m. n. m. byla kdysi postavena rampa používaná při severovýchodním větru rogalisty a piloty paraglidů.

Pod kopcem se nachází bývalá plavecká hospoda Šefrovna a na protější straně řeky Vltavy, na jejím levém břehu, osada Žebrakov. Pod ní je vidět přehrada Kamýk nad Vltavou. Další dominantou jsou Zduchovické skály směrem na sever a vyhlídka Altán, hojně využívaná turisty od Kamýku nad Vltavou. Rozhledna se nachází na červené turistické značce a v blízkosti křižovatky červené s modrou. 

Rozhledna Milada byla pojmenována na počest maminky stavitele jejím jménem, otevřena byla v červenci 2017.

V nejbližším okolí provozuje obec Milešov nad Vltavou tři největší kempy na Orlické přehradě, jedná se o kempy Trhovky, Bor a Popelíky. Přímo na Popelíkách je možné vystoupit z parníku, který vozí turisty na zámek Orlík a hrad Zvíkov, přístavní molo je necelý kilometr od rozhledny. Pro turisty je dosažitelná jak po silnici, pěšky po turistické značce, tak i po vodě během letních prázdnin. Pěší a cyklisté se dostanou přímo k rozhledně, pro auta je zřízeno parkoviště zhruba 200 metrů na úpatí kopce Krchov přímo na asfaltové příjezdové cestě z osady Hřebeny – Přední chlum. Z hráze Orlické přehrady je vzdálenost pěšky po modré značce 1,5 kilometru, autem po asfaltové cestě 4 kilometry.

Otevírací doba je od dubna do června soboty, neděle a svátky od 10 do 18 hodin, v době letních prázdnin je provoz každodenní, v čase od 10 do 19 hodin, na podzim v září a říjnu opět soboty, neděle a svátky od 10 do 17 hodin. V době, kdy je rozhledna uzavřená, máte možnost si koupit turistickou známku v nedaleké obci Milešov nad Vltavou, celoročně na obecním úřadě na pobočce České pošty.

Jedná se o nádherné místo uprostřed velmi frekventované, a přitom úžasně skryté lokality středního Povltaví.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.