KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Šustalova vila v městském parku v Kopřivnici.
Lašské muzeum v Šustalově vile
Šustalova vila v městském parku v Kopřivnici.  
Autor / zdroj foto: lasska-brana.cz

Lašské muzeum v Šustalově vile / Kopřivnice

Nenechte si ujít stálou expozici věnovanou někdejší místní továrně na hliněné zboží a kopřivnickým rodákům, zejména pak malíři a ilustrátoru Zdeňku Burianovi. Najdete ji v Šustalově vile v městském parku v Kopřivnici.

Budova vily, č. p. 226, v klasicistním stylu z roku 1889 se nachází v městském parku v Kopřivnici u vlakového nádraží. Původním obyvatelem byl syn zakladatele slavné kočárovky Josef Šustala s rodinou.

Po 2. světové válce budova připadla pro potřeby nově vznikajícího muzea. Sem přestěhoval kopřivnický rodák Emil Hanzelka své soukromé sbírky a započal s vlastním utvářením expozic tehdejšího Lašského muzea.

Dnes je zde stálá expozice věnována dříve významné místní továrně na hliněné zboží (kachle, kachlová kamna, tzv. kopřivnická majolika) a kopřivnickým rodákům, zejména malíři a ilustrátorovi Zdeňku Burianovi. Jeho dílo je prezentováno ozvučenými filmy sestříhanými ze záběrů malířových obrazů. Výstavu doplňují zkameněliny, pravěké organismy, nerosty a vykopávky. Zpestření se pak nabízí v podkrovním ateliéru, kde se obměňují zajímavé výstavy.
Dne 18. února roku 1999 byla budova Lašského muzea prohlášena za kulturní památku.

V letech 2004 až 2005 prošlo muzeum zásadní rekonstrukcí a vznikly zcela nové expozice.

Nechte se strhnout obdivem nad uměleckými díly, která vznikla prostřednictvím lidského genia a vytrvalé pracovní píle. 

Pro děti:
Vzhledem k tomu, že se děti při návštěvě muzeí moc nebaví, připravili tady pro ně zábavnou formu prohlídky, která je určena hlavně pro děti ve věku od 8 do 15 let. Nápomocný jim bude pracovní list – od keramiky k Burianovi.

Více informací včetně provozní doby a cen vstupného najdete na webu Lašského muzea v Šustalově vile.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.