KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum v přírodě Rochus.
Muzeum v přírodě Rochus
Muzeum v přírodě Rochus.  
Autor / zdroj foto: cz-museums.cz

Muzeum v přírodě Rochus / Uherské Hradiště

Je odtud nejkrásnější pohled na Uherské Hradiště i široké okolí. K přírodě tady má člověk tak blízko, jak jen to je nejvíc možné. A navíc se právě tady můžete setkat s tradicemi kraje, který jste navštívili. Takové je Muzeum v přírodě Rochus.

Stačí jít chvíli za město a člověk se ocitne v místech, kde ho čeká hned několik zajímavých překvapení. Je sice stále v Uherském Hradišti – Mařaticích, ale zároveň ve vesnickém prostředí, které jej vrací na konec 19. a začátek 20.století, v nově zbudovaném skanzenu lidové architektury Uherskohradišťska, který je součástí Parku Rochus. Na kopci Rochus stojí nedaleko kaple původní dřevěná stodola, která sem byla přenesena z nedaleké obce Břestek. O několik metrů dále jsou další dvě zemědělské usedlosti z Veletin a Boršic, nad kterými je ještě jeden objekt z Tučap, se starým vinným sklepem.

Právě v tomto muzeu se lidé mohou seznámit s etnografickou oblastí uherskohradišťského Dolňácka, s tradičním stavitelstvím, bydlením, způsoby obživy, odíváním, výtvarnou kulturou, folklorními zvyky i obyčeji. Do dávných časů se vrátíte prostřednictvím kulturních akcí spojených s hospodářským rokem –patří mezi ně tradiční masopust, na Slovácku nazývaný fašank, či Velikonoce, stavění máje, otevírání pastvin, žně, pouť, advent a Vánoce, nebo štěpánské koledování.

Vyjděte si prohlédnout dva ovocné sady, tvořené starými ovocnými odrůdami Uherskohradišťska a Uherskobrodska, vydejte se po městském turistickém okruhu ke kapli sv. Rocha a nakonec přes Výšinu sv. Metoděje, která je archeologickou kulturní památkou, až do centra Uherského Hradiště.

Ještě ale chvíli na Rochusu zůstaňte a vyšlapejte 125 schodů rozhledny Rovnina, ze které se nabízí krásný výhled na Středomoravské Karpaty – Chřiby a pro ně typické trojvrší – vrch Buchlov, kde se nachází stejnojmenný středověký hrad, vrch Modla s kaplí sv. Barbory a Holý kopec.  Můžete také obdivovat starobylé kulturní památky – poutní kapli sv. Rocha ve středu areálu Parku Rochus a měšťanské vinné sklepy ve Vinohradské ulici, kde je možné zajistit si košt vína v chladivých sklepích vinařů, z nichž nejstarší je z roku 1737.

Výukové programy
V rámci školního i mimoškolního vzdělávání nabízí Muzeum v přírodě Rochus řadu sezónních i celoročních edukačních programů zaměřených na EVVO a tradiční lidovou kulturu. Mimo to také tři typy exkurzí.

Podrobnější informace včetně aktuálních akcí najdete na webu Muzea v příroě Rochus.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.