KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Nejvýznamnější díla složil Bedřich Smetana na sklonku života v Jabkenické myslivně. Můžete si prohlédnout interiéry jeho pracovny
 
Autor / zdroj foto: Národní muzeum - Památník Bedřicha Smetany

Národní muzeum - Památník Bedřicha Smetany / Jabkenice

Jádrem expozice Památníku Bedřicha Smetany jsou interiéry Smetanovy pracovny a rodinného salónu zrekonstruované podle dobových svědectví a zařízené zčásti i původním dochovaným nábytkem ze Smetanovy rodiny a dalšími autentickými památkami.

Obec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby Bedřicha Smetany. Zde vznikla většina jeho nejvýznamnějších děl: opery Hubička, Tajemství, Čertova stěna, klavírní cykly Sny a České tance a dokončil zde cyklus Má vlast.

Jabkenická myslivna v blízkosti rozsáhlé obory s krásnými přírodními sceneriemi byla původně sídlem lesního úřadu knížat Thurn-Taxisů. Od roku 1875 zde působil zeť Bedřicha Smetany Josef Schwarz, manžel jeho dcery Žofie. U nich prožil hluchý Smetana se svou rodinou poslední léta života (1875-1884) a vznikla zde i řada jeho nejvýznamnějších děl.


V pořadí již čtvrtá stálá expozice je věnována jabkenickému období Smetanova života. Obrazovými a písemnými dokumenty i řadou osobních a rodinných předmětů přibližuje život Smetanovy rodiny i rodiny Žofie a Josefa Schwarzových v Jabkenicích a kontakty B. Smetany s Mladoboleslavskem ještě před jeho příchodem do Jabkenic a dokumentuje Smetanovu tvorbu jabkenického období – především její provozování a šíření na koncertech, operních scénách a prostřednictvím hudebních vydavatelství v Čechách i v zahraničí.

V sále s malou galerií obrazů skladatelova vnuka Zdeňka Schwarze je možný nerušený poslech Smetanových skladeb dle vlastního výběru. Od roku 2004 jev Památníku nainstalována zrestaurovaná opona jabkenických ochotníků namalovaná v roce 1877 skladatelovou manželkou Betty Smetanovou.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu památníku.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.