KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum přibližuje novodobou historii Sedlčanska. Pozornost je věnována vorařskému a kamenickému řemeslu
 
Autor / zdroj foto: Městské muzeum Sedlčany

Městské muzeum Sedlčany / Sedlčany

V příjemném a klidném prostředí Městského muzea Sedlčany si můžete prohlédnout expozici, která bezesporu zaujme všechny generace. Ve výstavní síni je téměř každý měsíc instalována nová výstava.

Založení muzea v Sedlčanech úzce souvisí s přípravou Národopisné výstavy českoslovanské v Praze v polovině devadesátých let 19. století. Z podnětu Hospodářského spolku byl na podzim roku 1893 ustaven okresní národopisný odbor, za jehož jednatele byl zvolen učitel Čeněk Habart.

Sbírky muzea obsahují kolem 1 700 kusů archeologických nálezů. Dále cín, sklo, keramiku, různé předměty ze dřeva a kovu, korouhve, prapory, perníkářské formy, nářadí na zpracování lnu, hodiny, formy na potiskování látek, zbraně od 18. do 20. století včetně vojenského materiálu (polní láhve, přilby), obrazy se zobrazením lidové architektury na Sedlčansku, s náboženskými výjevy a tak dále. Taky jsou zde památky na skladatele Josefa Suka, šaty, kroje, výšivky, mince, nábytek, knihy, fotografie, plakáty, spisy, ale též fonotéka a videotéka.


V prvé polovině roku 2006 proběhlo náročné restaurování tří dřevěných polychromovaných plastik: svatého Jana Nepomuckého, Krista a Světice. Jejich restaurování se zdařilo mimo jiné i díky příspěvku, který věnovali jednotliví návštěvníci jako dobrovolné vstupné na krátkodobé výstavy v muzeu.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.